Bazy Młodych KSM: Odbyło się uroczyste otwarcie!

2022-12-19 9:52
Bazy Młodych KSM: Odbyło się uroczyste otwarcie!
Autor: episkopat.pl Bazy Młodych KSM: Odbyło się uroczyste otwarcie!

Baza Młodych KSM już otwarta! To dom dla młodzieży z całej Polski, który będzie przestrzenią dla rozwoju młodego człowieka. W piątek 16 grudnia odbyło się uroczyste poświęcenie nowego miejsca.

Uroczystego poświęcenia domu dokonał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM bp Adam Bab. „Słowem kluczowym tego rozwiązania jest "dom". W tym słowie odnajdujemy pewien program życia, który nie jest nam wyłożony, tylko do którego jesteśmy zapraszani” –  zaznaczył w homilii bp Bab.

Czytaj także: Wkrótce XXIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Kiedy go obchodzimy?

W Bazie młodych będzie miejsce na spotkania, przestrzeń do dyskusji historycznej i wymiany myśli patriotycznej. „Otwarcie Bazy Młodych jest proroczym znakiem, który powinien przyświecać wspólnotom i organizacjom młodzieżowym w całej Polsce. Przez wiele lat zamykaliśmy chrześcijaństwo w murach kościoła (…) zapominając o tym, że polega ono też na budowaniu relacji” – przypomniał przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski, który tego dnia przewodniczył Mszy św.

Powstanie domu dla młodzieży jest szansą do współpracy organizacji, stowarzyszeń, ruchów i wspólnot zakorzenionych w tradycyjnych wartościach, ale w nowoczesnym wymiarze. Zakup domu możliwy był dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach konkursu ogłoszonego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej – Fundusz Patriotyczny.

Czytaj także: Ruszył Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Sprawdź szczegóły

„Po raz pierwszy w historii mamy takie zjawisko, że decydenci słuchają młodych ludzi, zapraszają ich do dialogu. (…) Bardzo istotne jest to, żeby formować młodych ludzi wokół wartości” – powiedział pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Piotr Mazurek.

Tego samego dnia została podczas konferencji prasowej została zaprezentowana strategia „Dodaj Dobra” finansowana w ramach PROO1a z Narodowego Instytutu Wolności. Jej głównym celem jest przygotowanie narzędzi do pomnażania dobra za pomocą: platformy internetowej, szkoleń teoretycznych i praktycznych oraz budowania relacji.

„Wolontariat to także ten wymiar działania, którego nie widać, który jest schowany w czterech ścianach osób chorych, w szpitalach, szkołach, gdzie wolontariusze pomagają ludziom, małym dzieciom. To także ten wolontariat, który dzieje się w wielu parafiach” – wpodkreślił Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Podsumowując spotkanie i zainaugurowane projekty ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM zaznaczył, że wyzwaniem współczesnego świata jest wsparcie młodzieży, która zmaga się z problemami.

„Mamy pomysły, mamy dom, mamy siebie nawzajem, mamy misję” – podsumował ks. Lubowicki.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:  dodajdobra.pl lub fundacjadlamlodziezy.org.

Fundacja Dla Młodzieży/ BP KEP

Fot. Fundacja Dla Młodzieży