Benedykt XVI skończy w sobotę 95 lat

2022-04-13 17:59
Benedykt XVI papież Ratzinger
Autor: Angelo Senchuke/cathopic.com Papież Benedykt XVI

16 kwietnia papież- senior kończy 95 lat. Ten dzień spędzi w klasztorze Mater ecclesiae" w Watykanie. Możliwe, że tego dnia odwiedzi go papież Franciszek. "To teolog stulecia" - mówi o jubilacie biskup Egon Kapellari.

Emerytowany biskup Grazu, Egon Kapellari, przypomniał o niezwykle ważnym dziele teologicznym Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej „Kathpress”, hierarcha określił jubilata jako „teologa stulecia i niepowtarzalną osobowość”. Dzieło Ratzingera nadal inspiruje, o czym świadczy m.in. niedawna publikacja słoweńskiego teologa ks. Antona Štrukelja zatytułowana „Piękno i świętość” – powiedział bp Kapellari, który napisał przedmowę do tej książki.

Dla bp Kapellariego, który od kilkudziesięciu lat utrzymuje kontakty z jubilatem, wizyta Benedykta XVI 8 września 2007 roku z okazji 850-lecia sanktuarium w Mariazell w Austrii była „punktem kulminacyjnym” pontyfikatu. Papież-senior był i pozostaje wielkim chrześcijaninem, nauczycielem Kościoła i całej ludzkości – stwierdził bp Kapellari.

Joseph Ratzinger, urodzony 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn, był 265. papieżem Kościoła rzymskokatolickiego. Jego pontyfikat trwał od 19 kwietnia 2005 r. do 28 lutego 2013 r. Benedykt XVI był pierwszym od 720 lat papieżem, który dobrowolnie zrezygnował z papieskiego urzędu. Wcześniej, przez ponad 23 lata, kard. Joseph Ratzinger był prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, a w latach 1977-1982 arcybiskupem Monachium-Fryzyngi.

Od 1958 r. jako profesor teologii fundamentalnej wykładał na uniwersytetach we Fryzyndze, Bonn, Münster, Tybindze i Ratyzbonie. Brał udział w Soborze Watykańskim II (1962-1965) jako doradca arcybiskupa Kolonii, kard. Josefa Fringsa. Ratzinger jest uważany za jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku.

Źródło:ekai