Benedyktynki sprzedają karpie, by zebrać pieniądze na remont opactwa

2022-12-19 21:07
Opactwo
Autor: www.benedyktynki.eu.

Benedyktynki oferują możliwość zakupu karpi i wypieków na stoły bożonarodzeniowe. To forma kwesty na remont i ogrzanie zabytkowego opactwa w Staniątkach.

Na terenie klasztoru znajdują się stawy przepływowe, gdzie prowadzona jest ekologiczna hodowla karpi. Karmimy je pszenicą i kukurydzą, dlatego są bardzo smaczne i co roku cieszą się dużym uznaniem – mówi matka kseni, Stefania Polkowska. Oprócz karpi w opactwie można kupić wypieki i inne potrawy na świąteczne stoły. Polecamy uszka z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, sernik, makowiec, piernik, dżemy i powidła, miody oraz wiele innych słodkości – wymienia s. Polkowska.Potrawy są dostępne w opactwie benedyktynek od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-16:30.

Chcemy własną pracą zarobić na utrzymanie, dlatego z serca dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, których codziennie obejmujemy modlitwą – podkreśla mniszka. Informacje dotyczące sprzedaży można uzyskać pod numerem telefonu 12 281 80 58 lub 507 677 825 lub na stronie internetowej www.benedyktynki.eu.

Klasztor mniszek w Staniątkach powstał prawdopodobnie w 1216 roku. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Rozporządzeniem prezydenta Polski Andrzeja Dudy, w maju opactwo stało się pomnikiem historii. W ten sposób staniątecki zespół klasztorny został uznany za zabytek o wyjątkowej wartości dla kultury narodowej.

Źródło:ekai