Bezpieczni uczniowie – profilaktyka w szkołach katolickich

2022-06-03 13:27
Dziecko dzieci dziewczynka przemoc wykorzystywanie seksualne
Autor: pixabay.com

Na ręce dyrektorów szkół katolickich został przekazany dokument „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej” przygotowany przez Centrum Ochrony Dziecka i Radę Szkół Katolickich. Będzie podstawą dla tworzenia wewnątrzszkolnych programów profilaktycznych oraz procedur dotyczących ochrony i interwencji w przypadku podejrzenia przemocy seksualnej.

- Budowanie bezpiecznego środowiska dla dzieci i młodzieży jest naszym wspólnym zadaniem w Kościele, które wymaga dzisiaj stosowania profesjonalnych metod działania – napisali w liście skierowanym do dyrektorów szkół katolickich delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak oraz asystent Rady Szkół Katolickich bp Marek Mendyk.

Dokument „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej” jest praktycznym narzędziem, które ma pomóc wdrażać i stosować standardy ochrony dzieci i młodzieży w placówkach szkolnych. Wprawdzie publikacja przeznaczona jest dla szkół katolickich, gdyż uwzględnia system prewencji istniejący w Kościele w Polsce, jednak może być przydatna również w innych placówkach edukacyjnych, ponieważ większość zapisów jest uniwersalna.

Dokument w wersji elektronicznej jest dostępny m.in. na stronie COD.

Publikacja powstała w ramach projektu „Budowanie systemu prewencji wykorzystania seksualnego w szkołach katolickich”, realizowanego przez Centrum Ochrony Dziecka i Radę Szkół Katolickich, a finansowanego ze środków Fundacji Świętego Józefa KEP. Na pomoc FSJ mogą też liczyć poszczególne szkoły, które sięgną po wsparcie finansowe na działania prewencyjne.

W Polsce działają 488 szkoły katolickie, wszystkie zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich.

Źródło: BP KEP