Biskupi o potrzebie nadziei, pokoju i świadectwa życia

2023-04-10 16:36
Biskupi w Wielkanoc
Autor: BP KEP

O potrzebie nadziei, pokoju i dawania chrześcijańskiego świadectwa mówili polscy biskupi w homiliach podczas liturgii Wigilii Paschalnej i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

W telewizyjnym orędziu na Święta Zmartwychwstania Pańskiego Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że ogień i blask Zmartwychwstałego są mocniejsze niż cierpienie i śmierć. „Niech więc Zmartwychwstały Pan dotknie nas ogniem miłości, by ci, którzy dziś niewinnie cierpią pośród zgliszczy barbarzyńskich wojen, zwłaszcza w Ukrainie, nie utracili nadziei, a ci, którzy wzniecają pożary śmiercionośnych konfliktów, opamiętali się i wrócili do zgody” – mówił Prymas. „Czy to widać, że jesteśmy ludźmi zmartwychwstania? Czy to widać nie tylko w naszym życiu indywidualnym, ale w życiu Kościoła?” – pytał zaś w czasie Wigilii Paschalnej w Gnieźnie.

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki podczas Wigilii Paschalnej w nocy z sobotę na niedzielę w katedrze poznańskiej mówił o tym, że dla chrześcijan zmartwychwstanie Chrystusa jest źródłem i początkiem duchowego zmartwychwstania z grzechu. Podkreślił też, że święta wielkanocne proponują nam, abyśmy spojrzeli na nasze życie inaczej niż patrzymy na co dzień i pomyśleli o końcu naszej ziemskiej pielgrzymki. „Życie ludzkie skończy się sądem, na którym sędzią będzie Chrystus – sumienie całej ludzkości” – mówił metropolita poznański.

O to, co zmartwychwstanie Chrystusa oznacza dla mnie tu i teraz, w moim życiu i w Kościele, pytał natomiast kard. Kazimierz Nycz, który w Niedzielę Zmartwychwstania przewodniczył uroczystej Mszy św. w archikatedrze warszawskiej. Wskazywał, że Wielkanocy nie da się przeżywać w oderwaniu od naszej codziennej egzystencji. Jak podkreślił, powinniśmy wierzyć, że tegoroczna Wielkanoc pozwoli i nam zmartwychwstać – co oznacza, że będziemy bardziej gorliwi w pomaganiu innym ludziom, a „Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały odmieni los tych wszystkich, za których się modlimy i których wspieramy”.

Biskupi zachęcali do odnawiania wiary i praktykowania jej poprzez codzienne świadectwo chrześcijańskiego życia. Prosili też o trwanie przy wartościach oraz o modlitwę w rodzinach w intencji pokoju i jedności w Polsce i na całym świecie.

Źródło: ekai, BP KEP