Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński patronem Polski? Tego chce Stowarzyszenie Biblistów Polskich

2021-09-15 10:29
Kardynał Wyszyński
Autor: beatyfikacja.info

O takich zabiegach wspomniał gość Radia Plus Radom, ksiądz prof. Henryk Witczyk. W dalszej części artykułu dowiecie się co jeszcze mówił przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Św. Jan Paweł II i badacze wiele razy nazywali kard. Wyszyńskiego ojcem polskiej wolności, obrońcą godności Polaka. To również heroiczny obrońca wiary, która tak bardzo jest dzisiaj poddawana próbom, nie tylko kulturowym, ale i siłowym- przekonywał ks. prof. Witczyk. Duchowny ma nadzieję, że kardynał będzie umacniał wiernych w mężnym wyzwaniu wiary, nie tylko w rodzinie, ale i w wymiarze społecznym. To jest nam dzisiaj bardzo potrzebne. Stoimy przed wyzwaniem, by każdy z nas był niezłomnym chrześcijaninem w kontekście współczesnych zagrożeń – powiedział ks. Witczyk.

Przewodniczący Dzieła Biblijnego wspomniał też o powołaniu nowej dyscypliny naukowej - biblistyki - w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce. Zabiegamy o to od kilku lat. Rada Naukowa KEP przychyliła się do naszego postulatu i wystąpiła z prośbą o jej ustanowienie. To również realizacja nauczania Soboru Watykańskiego II, że Pismo Święte powinno być duszą teologii – stwierdził ks. Witczyk.

Przypomniał, że środowisko biblistów polskich tworzy 300 członków, z czego połowa kształciła się w Jerozolimie i Rzymie. To baza do utworzenia pierwszego Instytutu Biblijnego, który powstanie na KUL. Bardzo możliwe, że ministerstwo edukacji i nauki już jesienią wyda rozporządzenie w tej sprawie. Taką nadzieję ma ks. Witczyk. Podkreśla, że nowa dyscyplina naukowa to szansa dla polskich biblistów, którzy będą mogli współpracować z najlepszymi ośrodkami studiów w Jerozolimie, Rzymie czy Stanach Zjednoczonych.

Źródło: ekai