Bp Czaja przed Zebraniem Plenarnym Episkopatu: wielką naszą troską jest przekaz wiary młodemu pokoleniu

2022-10-11 13:29
Zebranie Plenarne KEP
Autor: BP KEP

Wielką naszą troską jest przekaz wiary młodemu pokoleniu, tej wiary żywej, podmiotowej, a także zdrowie duchowe naszych rodzin – powiedział bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, podczas briefingu prasowego dla dziennikarzy w Kamieniu Śląskim. To przed rozpoczęciem 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Czaja przypomniał, że okazją do Zebrania jest 50-lecie diecezji opolskiej. „To bardzo młoda diecezja, ale czerpie z bogatego dziedzictwa archidiecezji wrocławskiej, która sięga roku 1000” – podkreślił. „Szczególny rys naszej diecezji to wielokulturowość, stąd musimy dbać o to, aby społeczeństwo, które kształtujemy, było otwarte na inność” – dodał. Odnosząc się do Kamienia Śląskiego, bp Czaja zaznaczył, że jest to historyczne miejsce o wielkim znaczeniu. „Jest wspomniane u Galla Anonima. To miejsce urodzenia św. Jacka Odrowąża, bł. Bronisławy i bł. Czesława” – przypomniał.

Liturgia dziękczynna za złoty jubileusz diecezji opolskiej odbędzie się w Sanktuarium na Górze Św. Anny, podczas której „zawierzymy Bogu przyszłość zarówno diecezji opolskiej jak i całego Kościoła w Polsce. Nie zapomnimy też o wołaniu do Boga o pokój i zakończenie wojny w Ukrainie” – podkreślił bp Czaja.

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zaznaczył, że jest to Zebranie Plenarne, którego tematem przewodnim – oprócz spraw bieżących – będzie Kościół i jego synodalność. „Kościół jest synodalny od samego początku. Synodalność jest wpisana w naturę Kościoła” – podkreślił bp Miziński. Gościem specjalnym będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu biskupów. „Będzie to spojrzenie z perspektywy Stolicy Apostolskiej na ten Synod, który nie ma być jednorazowym wydarzeniem – jak mówi papież Franciszek – ale ma on trwać, czyli odkryć na nowo cechę synodalności.

Oczekujemy z radością i wielką nadzieją na spotkanie z kard. Grechem, które mamy nadzieję, przybliży nas do wymiaru powszechnego Synodu” – stwierdził sekretarz generalny KEP. Bp Miziński dodał, że jeśli chodzi o kontynent europejski, to w fazie kontynentalnej spotkanie będzie miało miejsce w lutym 2023 roku w Pradze.

Źródło: BP KEP

<iframe width="100%" height="166" scrolling="no" frameborder="no" allow="autoplay" src="https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/1360880818&color=ff5500"></iframe><div style="font-size: 10px; color: #cccccc;line-break: anywhere;word-break: normal;overflow: hidden;white-space: nowrap;text-overflow: ellipsis; font-family: Interstate,Lucida Grande,Lucida Sans Unicode,Lucida Sans,Garuda,Verdana,Tahoma,sans-serif;font-weight: 100;"><a href="https://soundcloud.com/user-297863066" title="Episkopat News" target="_blank" style="color: #cccccc; text-decoration: none;">Episkopat News</a> · <a href="https://soundcloud.com/user-297863066/briefing-przed-393-zebraniem-plenarnym-kep" title="Briefing przed 393. Zebraniem Plenarnym KEP" target="_blank" style="color: #cccccc; text-decoration: none;">Briefing przed 393. Zebraniem Plenarnym KEP</a></div>