Bp Edward Dajczak przechodzi na emeryturę

2023-02-02 16:26
Bp Edward Dajczak
Autor: Ks. Wojciech Parfianowicz/Diecezja koszalińsko- kołobrzeska

Po ponad 15 latach posługi bp Edward Dajczak przechodzi na emeryturę. Nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor. Decyzję papieża ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Bp Edward Dajczak kończy posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu, która wynika z ukończenia 75 lat. Przyśpieszył swoją rezygnację ze względu na stan zdrowia.

Bp Dajczak przyjął święcenia biskupie 6 stycznia 1990 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk Jana Pawła II. Do 2007 roku był biskupem pomocniczym w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Został ustanowiony biskupem w Koszalinie przez Benedykta XVI w lipcu 2007 roku. Uroczysty ingres do katedry odbył się 11 sierpnia, a dzień później do kołobrzeskiej konkatedry.

Po ustąpieniu z urzędu, bp Dajczak przejmie w diecezji rolę „biskupa seniora”. Będzie mieszkał w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie.Tym razem diecezja koszalińsko-kołobrzeska nie wakuje, ponieważ już wcześniej papież mianował dla niej koadiutora, który obejmuje diecezję automatycznie wraz z rezygnacją poprzednika.

Bp Zbigniew Zieliński jest 6. biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. Ma 58 lat, pochodzi z ziemi gdańskiej. Jest doktorem socjologii. Przez trzydzieści lat pracował w archidiecezji gdańskiej jako wikariusz, wykładowca seminarium, pracownik kurii, proboszcz, a następnie biskup pomocniczy. W marcu 2022 roku został mianowany biskupem koadiutorem w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Źródło: BP KEP