Bp Milewski: obojętność religijna młodych to wielkie wyzwanie

2021-10-29 11:44
Bp Mirosław Milewski
Autor: Dlukaszesiu/Wikimedia Commons

Biskup pomocniczy diecezji płockiej, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania w parafii Rogozino koło Płocka, mówił w kazaniu, że „obojętność religijna wśród młodego pokolenia jest wielkim wyzwaniem. Jednak brak wiary w Boga w konsekwencji powoduje utratę sensu życia”.

Bp Mirosław Milewski podkreślił, że chrześcijanie są powołani do życia wiarą: Mój apel o pozostanie w Kościele kieruję dziś zwłaszcza do młodzieży, która przyjmuje sakrament bierzmowania. Ten sakrament powinien być sakramentem umocnienia w wierze. Niestety, obojętność religijna wśród młodego pokolenia jest wielkim wyzwaniem – powiedział w Rogozinie. 

Zaznaczył, że wielu młodych ludzi przestaje się modlić i praktykować wiarę. Obojętność ma wymiar metafizyczny. Młodzi tracą potrzebę modlitwy w grupie, wyjazdu na oazę, pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę.  Zamiast spowiedzi jest TikTok, zamiast różańca Instagram, zamiast Mszy w niedzielę portal randkowy. Wielu młodych, zwłaszcza z wielkich miast, już się wypisało z katechezy, albo zrobi to zaraz po bierzmowaniu. To boli, ale Kościół nie może się poddać, nie może zaakceptować tego stanu rzeczy. Gdy autorytety tracą wartość, zastanawiamy się, gdzie można znaleźć pas transmisyjny do młodego pokolenia – przekonywał bp Milewski. 

Zwrócił się z apelem do młodych, aby nie odpuszczali tak łatwo spraw duchowych. Niewiara bowiem powoduje duchową ślepotę, która wprowadza w stan duchowej bezdomności. Duchowa bezdomność powoduje, że człowiek zostaje oderwany się od korzeni, od tego kim naprawdę jest, a w dalszej perspektywie traci sens życia. Jednak może to być stan odwracalny i wielu go doświadcza.

Bp Milewski zacytował też słowa Ojca świętego Franciszka, który podczas spotkania z młodzieżą z Niemiec poprosił, aby wsłuchiwała się w "melodię Boga" w swoim życiu. Tę melodię skomponował dla nich specjalnie Bóg, warto otworzyć na nią uszy i serca.

Źródło: diecezja płocka