Bp Piotrowski: wszyscy powinniśmy stać się współpracownikami misjonarzy

2024-01-03 11:05
Jesteśmy misjonnarzami
Autor: BP KEP

Jeśli nie wszyscy mogą oddać się całkowitej działalności misyjnej, to jednak wszyscy powinni stać się współpracownikami misjonarzy – napisał bp Jan Piotrowski, przewodniczący KEP ds. Misji, w komunikacie na Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Ten przypada w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia. W tym roku będziemy go obchodzić pod hasłem: „W Kościele jesteśmy misjonarzami”.

Bp Piotrowski podkreślił, że w Kościele wszyscy jesteśmy uczniami i wszyscy jesteśmy misjonarzami, „każdy w tym miejscu, które Pan mu wyznaczył. Jeśli nawet nie wszyscy mogą oddać się całkowitej działalności misyjnej, to jednak wszyscy powinni stać się współpracownikami misjonarzy”.

Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji przypomniał, że 1690 misjonarek i misjonarzy z Polski głosi Ewangelię w 99 krajach świata. „Opuścili swe domy rodzinne, wspólnoty i diecezje, by wśród trudności i przeszkód dzielić się skarbem wiary i służyć najuboższym z ubogich. Misjonarze prowadzą działalność charytatywną, edukacyjną i medyczną, stając się znakiem nadziei dla opuszczonych, sierot, starców, bezdomnych i wykluczonych” – podkreślił.

Dodał, że aby móc prowadzić „wspaniałe dzieła ewangelizacyjne, potrzebują naszej pomocy duchowej i materialnej”. Zwrócił uwagę, że 6 stycznia w parafiach zbierane będą  ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Z niego utrzymuje się również Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie teraz 15 osób przygotowuje się do posługi misyjnej.

Bp Piotrowski zauważył, że Objawienie Pańskie jest też patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. „Na całym świecie tego dnia dzieci należące do tego Dzieła łączą się w modlitwie i stają się kolędnikami misyjnymi. Dziękują one za zebrane w czasie kolędowania ofiary, które w tym roku przekażą je swoim rówieśnikom z Kolumbii i innym dzieciom z krajów misyjnych” – przypomniał.

W imieniu polskich misjonarek i misjonarzy, bp Piotrowski podziękował za modlitwę i ofiarność, „poprzez które wyraża się nasza troska o misje”.

Źródło: BP KEP