Bp Śmigiel: sprawy małżeństw i rodzin ciągle w centrum zainteresowania Kościoła

2022-06-14 19:36
Przed Światowym Spotkaniem Rodzin
Autor: BP KEP

Nie kończymy Roku Rodziny Amoris Laetitia, chociaż formalnie się kończy. Sprawy małżeństw i rodzin ciągle są w centrum zainteresowania Kościoła – mówił bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP, podczas konferencji prasowej przed X Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie. To zaplanowano w dniach od 22 do 26 czerwca pod hasłem: „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”.

Bp Śmigiel przedstawił program spotkania, które rozpocznie się 22 czerwca od przywitania delegatów i festiwalu rodzin w obecności papieża. W czwartek poruszony zostanie temat miłości rodzinnej: miejsce osób starszych w rodzinie, przekaz międzypokoleniowy i towarzyszenie małżeństwom na różnych etapach ich życia małżeńskiego. W piątek kwestie powołania. „Będzie mowa o tożsamości misji rodziny chrześcijańskiej, o byciu chrześcijaninem w erze cyfrowej, będzie też wiele świadectw” – zaznaczył bp Śmigiel.

W tym dniu omawiane mają być kwestie katechumenatu małżeńskiego. „Papież Franciszek często mówi, że kondycja rodziny i małżeństwa zależy w dużej mierze od wiary. A więc mówi, że nie wystarczy tylko nauczyć rodziny umiejętności społecznych, dialogu, komunikacji, rozmowy, pokonywania kryzysów, ale trzeba je wprowadzić w rzeczywistość wiary” – podkreślił bp Śmigiel. „Dopiero kiedy rodziny stają się ludźmi wierzącymi i wiara odgrywa w ich życiu bardzo ważną rolę, to te wszystkie metody, które otrzymują, mogą im pomóc przezwyciężać wszystkie trudności” – dodał.

W sobotę będzie okazja, by pochylić się nad drogami świętości. „Rodzina jest drogą do świętości” – zauważył bp Śmigiel. Tego dnia odbędzie się Msza św. dla rodzin pod przewodnictwem Franciszka. „Kończymy to nasze spotkanie w niedzielę 26 czerwca przesłaniem Ojca Świętego, które wygłosi do nas w czasie modlitwy Anioł Pański na Placu Św. Piotra” – dodał bp Śmigiel. Większość spotkań odbędzie się na terenie Watykanu, w Auli Pawła VI. Jeśli chodzi o sprawy małżeństw i rodzin, będą one kontynuowane w poszczególnych episkopatach i diecezjach.

„Światowe Spotkania Rodzin wychodzą z Rzymu po to, aby dotrzeć do chrześcijan na całym świecie. Papież Franciszek zaprosił nas wszystkich, aby również te wydarzenia przeżywać w Kościele lokalnym” – powiedziała Beata Choroszewska, krajowa doradczyni życia rodzinnego z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin działającego przy KEP. W odpowiedzi na to zaproszenie został przygotowany przez watykańską dykasterię niezbędnik z materiałami duszpasterskimi do wykorzystania na poziomie diecezji i parafii. „Chcemy, aby Światowe Spotkanie Rodzin było drugim Światowym Dniem Młodzieży, nie tylko dla rodzin, ale dla wszystkich, którzy mogliby w nich uczestniczyć” – zaznaczyła Choroszewska. Dodała, że Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przygotował wytyczne, w jaki sposób można ułatwić diecezjom organizację tego wydarzenia na poziomie lokalnym w Kościele w Polsce. Zachęca, by od 22 do 26 czerwca każda diecezja postawiła rodzinę w centrum troski duszpasterskiej. „Będzie to swego rodzaju Tydzień Rodziny w jedności z rodzinami i diecezjami na całym świecie” – podkreśliła Beata Choroszewska.

W konferencji prasowej wzięli również udział Aldona i Artur Wiśniewscy, małżeństwo z Płocka, wchodzące w skład polskiej delegacji na Światowe Spotkanie Rodzin. „To doświadczenie spotkania rodzin nauczyło nas, że każdy człowiek potrzebuje miłości. Z takich spotkań wracamy umocnieni. To jest też festiwal rodzin, doświadczamy radości w działaniach zorganizowanych dla rodzin. Są również mocne świadectwa rodzin” – powiedział Artur Wiśniewski.Z kolei Aldona Wiśniewska opowiedziała o założonej w 2017 roku fundacji „Tak dla Rodziny”, której celem jest pozytywny przekaz o rodzinie. „Chcieliśmy przekazać światu, że inicjatorem Światowych Spotkań Rodzin był św. Jan Paweł II, papież rodziny, od którego usłyszeliśmy, że rodzina jest przyszłością nie tylko dla Kościoła, ale również dla świata” – podkreśliła.

Na spotkanie do Rzymu pojadą reprezentanci rodzin z Polski, a także rodziny z duszpasterstwa polonijnego z całego świata, wśród nich m.in. z Ukrainy. Będą im towarzyszyć trzej biskupi: bp Wiesław Śmigiel, bp Grzegorz Kaszak oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.

Źródło: BP KEP