Bp Solarczyk zachęca do modlitwy za Ukrainę

2022-01-25 15:36
Biskup Marek Solarczyk
Autor: fot. Konferencja Episkopatu Polski

Biskup Marek Solarczyk zachęcił wiernych Kościoła radomskiego do odmawiana modlitwy i podjęcia postu w intencji Ukrainy. Komunikat ordynariusza to odpowiedź na apel Ojca Świętego. Modlitwy będą odmawiane w kościołach, jak również w zgromadzeniach zakonnych.

W odpowiedzi na apel Papieża Franciszka bardzo proszę, aby najbliższa środa (tj. 26 stycznia) była dniem postu i modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. Jednocześnie przesyłamy do duszpasterskiego wykorzystania tekst Apelu katolickich Biskupów Polski i Ukrainy - napisał bp Solarczyk w komunikacie do wiernych.

Polscy biskupi z niepokojem przyjęli informacje o tym, że ostatnie rozmowy między Rosją a Zachodem nie doprowadziły do porozumienia. W swoich wystąpieniach przywódcy wielu państw wskazują na zwiększanie rosyjskiej presji wobec Ukrainy, u której granic masowo gromadzone jest uzbrojenie i wojsko.

Okupacja Donbasu i Krymu dowiodły, że Federacja Rosyjska - naruszając suwerenność państwową i integralność terytorialną Ukrainy - odnosi się w sposób lekceważący do obowiązujących zasad prawa międzynarodowego. Wskazano, że obecna sytuacja jest dla krajów Europy środkowo-wschodniej oraz całego kontynentu europejskiego wielkim zagrożeniem, które może zniszczyć dotychczasowy dorobek wielu pokoleń budujących pokojowy ład i jedność Europy.

24 stycznia opublikowano apel katolickich biskupów Polski i Ukrainy o poszukiwanie dialogu i porozumienia w związku z niebezpieczeństwem działań wojennych na Ukrainie. „Nauczeni doświadczeniem poprzednich pokoleń zwracamy się z apelem do rządzących o powstrzymanie się od działań wojennych. Wojna jest zawsze porażką ludzkości” – czytamy w apelu.

Podpisali go: Arcybiskup Większy Światosław Szewczuk, Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, p.o. Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy, Arcybiskup Eugeniusz Popowicz, Metropolita Przemysko-Warszawski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce oraz Biskup Nił Łuszczak, Administrator Apostolski sede vacante Greckokatolickiej Eparchii Mukaczewskiej sui iuris.

Źródło:ekai