Bp Szlachetka: świat nieustannie potrzebuje świadków miłosierdzia

2023-04-04 15:37
Bp Szlachetka
Autor: BP KEP

Wiara w Kościół Chrystusowy inspiruje nas, abyśmy stawali się miłosierni, jak Ojciec nasz jest miłosierny – napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP w przesłaniu na Niedzielę Miłosierdzia. W tym roku będzie ona obchodzona 16 kwietnia

Niedziela Miłosierdzia rozpocznie w polskim Kościele katolickim, obchodzony już po raz 79. Tydzień Miłosierdzia. Jego hasłem będą słowa papieża Franciszka: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”. Nawiązując do nich, Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP w specjalnym przesłaniu na ten czas podkreślił, że „doświadczenie miłości miłosiernej, która najpełniej ukazała się w Jezusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym”, ma wymiar wspólnototwórczy. Jak napisał bp Szlachetka, duch miłości miłosiernej towarzyszył rozwojowi Kościoła czyli wspólnoty uczniów Chrystusa i określał ich wzajemne relacje.

„Tylko taka wspólnota, której obraz został nakreślony w Dziejach Apostolskich, jest zdolna zaspokoić potrzebę serca każdego człowieka. Tą potrzebą jest spotkanie z innymi, rozmowa, kształtowanie relacji oraz więzi przepełnionych bliskością i pokojem. Taka wspólnota jest oparciem i wielką pomocą w codzienności, gdyż doświadczając Bożego miłosierdzia, sama stara się czynić miłosierdzie” – czytamy w przesłaniu na Niedzielę Miłosierdzia. Bp Szlachetka podkreślił w nim, że miłosierdzie to „istotna cecha Kościoła Chrystusowego, w który wierzymy”. „Wiara w Kościół Chrystusowy inspiruje nas, abyśmy stawali się świadkami miłosierdzia, tzn. abyśmy stawali się miłosierni, jak Ojciec nasz jest miłosierny” – napisał.

Przewodniczący Komisji Charytatywnej Episkopatu zwrócił uwagę na to, że aby owocnie czynić miłosierdzie, trzeba nieustannie otwierać się na Bożą miłość. Możliwe jest to wtedy, gdy trwamy „w nauce apostołów” – czyli w Ewangelii, jesteśmy zjednoczeni we wspólnocie Kościoła, uczestniczymy w Eucharystii oraz pamiętamy o modlitwie osobistej i wspólnotowej.

W związku z tym, że Niedziela Miłosierdzia jest świętem patronalnym Caritas, bp Szlachetka podziękował wszystkim ludziom dobrej woli, a szczególnie wolontariuszom Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnych i Akademickich Kół organizacji za wrażliwość, empatię i zaangażowanie. „Świat nieustannie potrzebuje świadków miłosierdzia, ludzi wrażliwych i serdecznych, którzy zmieniają swoje środowiska w miejsca, gdzie miłość miłosierna staje się rzeczywistością przywracającą nadzieję, gdzie nie zapomina się o tych najbardziej wykluczonych i potrzebujących pomocy” – napisał Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP. Wymienił też przykłady pomocy niesionej przez Caritas, zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym w cierpiącej z powodu wojny Ukrainie. Przypomniał, że w Niedzielę Miłosierdzia w wielu parafiach tradycyjnie prowadzona jest zbiórka na cele charytatywne.

Jak czytamy w Słowie Przewodniczącego Komisji Charytatywnej KEP, ostatni dzień rozpoczętego Niedzielą Miłosierdzia tygodnia, sobota, 22 kwietnia, będzie świętowany jako „Dzień Dobra”. Bp Szlachetka podkreślił, że chodzi w nim o to, „aby bardziej dostrzec, że dobro jest w nas, że dobra jest więcej, że każdy dzień roku zasługuje na to, aby dzielić się dobrem z naszymi bliźnimi”.

Źródło: BP KEP