Bp Włodarczyk: potrzebne nam jest lustro. Nie jest nim TikTok, ale Pismo Święte

2023-03-16 9:17
Bp Włodarczyk
Autor: Diecezja Bydgoska

Potrzebne jest lustro, w którym możemy się przejrzeć, opisać, zajrzeć w serce. Nie jest nim TikTok, Instagram, ale Pismo Święte. Czy ja siebie w nim odnajduję? Odkrywam, że to wszystko jest o mnie i do mnie?” – pytał bp Krzysztof Włodarczyk.

Msza św., której w bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej, zakończyła rekolekcje centralne dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Ich przewodnim tematem były słowa „Mój obraz – Twój obraz”.

Bp Krzysztof Włodarczyk swoje rozważania oparł na cytatach z Pisma Świętego, a także z Dzienniczka św. Siostry Faustyny. Bóg mówi o zaspokajaniu naszych potrzeb. Zaprowadzi nas do tryskających zdrojów. To obraz życia obfitego w dobra, które są człowiekowi potrzebne. A co jest bardziej jemu potrzebne niż miłość? – pytał dodając, że każdy z nas „został wyryty na obu Jego dłoniach”. Bóg mówi w ten sposób – nigdy o tobie nie zapomnę. Co znaczy słowo „nigdy”? Ono znaczy nigdy. Czy te słowa docierają do naszej wyobraźni? – pytał.

Pasterz diecezji bydgoskiej podkreślił, że miłość Boga jest wielka, szalona i bezwarunkowa. „On kocha bez względu na wiarę, naszą moralność”. Nie oznacza to, że cieszy się z każdego naszego uczynku. Nie oznacza to, że po grzechu głaszcze nas po główce i mówi: „cacy, cacy”. Bywa, że nad naszym życiem często płacze, ale nie przestaje kochać – mówił, wskazując na Boga bogatego w miłosierdzie, dziękując młodym za skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania.

Dwa pierwsze dni rekolekcji odbywały się w hali „Chemika” w Bydgoszczy. Poprowadzili je ludzie z ekipy „Starter”. Tworzą ją przede wszystkim młodzi z różnych wspólnot charyzmatycznych. Moja droga była kręta, pomimo, że wychowywałem się w wierzącej rodzinie. Miałem etap odejścia od Kościoła, trwania w wielu nałogach. Pojechałem na chrześcijański event, w trakcie którego wszystko się odmieniło – powiedział Jakub Haliniak, kierując swoje świadectwo do uczestników. 

Według niego kluczową rolę odgrywa właśnie doświadczenie żywego Pana Boga. Bardzo spodobało mi się stwierdzenie, że „wiara to cały człowiek”. Płaszczyzna ta musi być zagospodarowana przez gorliwość albo obojętność. Cieszę się z takich spotkań i wierzę, że każde ludzkie serce jest polem, na którym może „coś zakiełkować”. Duch Święty z pewnością to ziarno podlewa – tak się „umówiliśmy” z Panem Bogiem przed rekolekcjami – dodał duszpasterz młodzieży diecezji bydgoskiej ks. Henryk Stippa.

Młodzi otrzymali również „List od Boga”, w którym padły m.in. słowa: „Może mnie nie znasz, ale ja wiem o tobie wszystko”.

Źródło:ekai