Bracia Szkolni będą odbudowywać szkoły w Turcji i Syrii

2023-03-20 17:25
Św. Jan Chrzciciel de La Salle
Autor: De La Salle Brothers/wikimedia commons

Po ostatnim trzęsieniu ziemi w Turcji jest ponad pół miliona wewnętrznych przesiedleńców, którzy potrzebują dosłownie wszystkiego – powiedziała Radiu Watykańskiemu Laura Ballerini z fundacji De La Salle, która działa przy sieci szkół Braci Szkolnych. Ta organizuje pomoc humanitarną dla Turcji i Syrii, zaczyna też pracę nad programami odbudowy uszkodzonych szkół.

Zapewnienie ciągłości edukacji jest niezwykle ważne dla dzieci w regionach dotkniętych przez katastrofy naturalne. Nie chodzi tutaj nawet o wykształcenie, lecz o zapewnienie stabilności dzieciom, o danie im bezpiecznej przestrzeni, która pomoże im przejść przez ten trudny czas - zaznaczyła Laura Ballerini.

„Już następnego dnia po trzęsieniu ziemi nasze szkoły wysyłały pomoc humanitarną na tereny zniszczone przez kataklizm. Trzy z nich leżą w Turcji, ale nie tam gdzie doszło do trzęsienia. Mimo to okazały wielką solidarność ze swoimi cierpiącymi rodakami i natychmiast przystąpiły do działania, zbierając różne artykuły humanitarne. Były to m.in. ciepłe ubrania - ponieważ w czasie trzęsienia ziemi temperatury spadły poniżej zera – woda, konserwy, mleko w proszku oraz materiały higieniczne, zwłaszcza dla dzieci.

Sercem naszej misji jest jednak zawsze zapewnienie dostępu do edukacji. Teraz oceniamy, jak możemy pomóc w odbudowie centrów edukacyjnych na obszarach dotkniętych przez kataklizm w Turcji. Chodzi tu o wsparcie dla szkół, które straciły wszystko. Już wysyłamy przybory szkolne, które służą do nauki w tymczasowych kontenerach. Jednak w dalszej perspektywie naszym celem jest pomoc w odbudowie szkół na terenach dotkniętych przez trzęsienie ziemi“ - powiedziała papieskiej rozgłośni przedstawicielka fundacji De La Salle.

Źródło:ekai