Bruksela: chrześcijanie i przywódcy innych religii o wojnie w Ukrainie

2023-01-30 12:27
KEK
Autor: wikimedia commons

Wpływ wojny w Ukrainie na europejski sposób życia na różnych płaszczyznach- o tym rozmawiali w Brukseli przedstawiciele Konferencji Kościołów Europejskich i przywódcy religijni z Komisji Europejskiej. Omawiano kwestię przyjmowania uchodźców, kryzys energetyczny i wpływ tego na społeczeństwa. KEK reprezentowali jej sekretarz generalny ks. Christian Krieger i biskupka Åsa Nyström z Kościoła Szwecji.

Szef Konferencji podziękował Unii Europejskiej za jej przychylność i zdecydowane stanowisko w sprawie rozwiązania sytuacji związanej z wojną w Ukrainie. Chodzi przede wszystkim o solidarność gospodarczą i wojskową, status uchodźców i sankcje wobec Rosji. "Dla Europy nadszedł czas umocnienia i obrony swych wartości, odzwierciedlających sprawiedliwość, prawdę i drogi do pokoju" – stwierdził pastor anglikański. Zwrócił uwagę na wpływ wojny na inflację, kryzysy społeczne i zwiększone ryzyko dla demokracji wskutek dyskursu populistycznego oraz partii radykalnych. "Obrona pluralizmu, wolności religijnej i państwa prawa są krokami do odbudowy Ukrainy" – zaznaczył mówca.

Luterańska biskupka ze Szwecji przedstawiła skutki konfliktu, jakie zaobserwowała w swojej diecezji na północy kraju, w rejonie Koła Podbiegunowego. "Wielu młodych ludzi traci nadzieję na stabilną przyszłość" – powiedziała Nyström. Przypomniała, że jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobiono wkrótce po napaści Rosji na Ukrainę było spotkanie biskupów skandynawskich z Rady Kościelnej Regionu Barentsa. Istnieje już ponad 25 lat i skupia biskupów luterańskich i prawosławnych z północnych regionów Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz Rosji. "Biskupi skandynawscy wydali wspólne oświadczenie, w którym potępili agresję i natychmiast wstrzymali prace tego zgromadzenia, przy czym dotyczyło to nie tylko tej rady, ale też innych organizacji działających w regionie arktycznym" – powiedziała szwedzka duchowna. Wyraziła przy tym zaniepokojenie problemem uchodźców ukraińskich, którzy coraz bardziej uświadamiają sobie, że może minąć wiele czasu, zanim będą mogli wrócić do swych domów.

Spotkanie w belgijskiej stolicy zakończyło się omówieniem najważniejszych spraw, które wywołała i nadal wywołuje wojna w Ukrainie oraz przemyśleniami na temat tego, jakie problemy winny być priorytetowe dla Unii Europejskiej. Oświadczenie KEK stwierdza, że w warunkach trwającej wojny na Ukrainie, organizacja wykonuje projekt "Kroki do pokoju", który ma za zadanie wspieranie sprawiedliwości, pojednania i pokoju. Ma wzmocnić rolę Konferencji jako Kościoła-bractwa, uczestniczącego w dialogu z instytucjami europejskimi i zabierającego chrześcijański głos przy rozwiązywaniu ważnych problemów politycznych.

Źródło:ekai