Bruksela: dziś spotkanie unijnych władz z przedstawicielami religii

2024-01-18 15:05
Bruksela
Autor: EmDee/wikimedia commons

W Brukseli spotykają się dziś władze Unii Europejskiej wysokiego szczebla z 10 zwierzchników religijnych. Jego inicjatorem był wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. Wśród uczestników jest przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) bp Mariano Crociata.

Podczas spotkania omówione zostaną działania Unii Europejskiej w 2020 roku gdy świat musiał stawić czoła takim problemom jak: pandemia COVID-19, wojna u Ukrainie i konflikt w Gazie. – W ostatnich latach zewnętrzne i wewnętrzne kryzysy postawiły UE przed epokowymi wyzwaniami – wskazał Schinas, dodając że są one powodem podziałów. Dlatego postanowił „wysłuchać przywódców religijnych i poznać ich poglądy na temat roli, jaką mogą odegrać w naprawianiu pęknięć i w procesie wzmocnienia wspólnych podstaw naszej Unii”.

Spotkanie odbywa się w ramach przewidzianego w artykule 17. Traktatu Lizbońskiego otwartego, przejrzystego i regularnego dialogu z Kościołami, stowarzyszeniami lub wspólnotami religijnymi, organizacjami światopoglądowymi i nie wyznaniowymi.

Źródło:ekai