Bruksela: spotkanie ordynariatów wojskowych UE

2022-06-01 12:43
COMECE
Autor: comece.org.pl

Aktualne wyzwania w kontekście Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony w UE, skutki wojny w Ukrainie oraz „drogi do rozbrojenia” - to główne tematy spotkania ordynariatów wojskowych Unii, które rozpoczęło się rano w Brukseli, a dokładnie w sekretariacie Komisji Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (Comece).

Komisja chce zaoferować biskupom wojskowym i przedstawicielom ordynariatów możliwość wymiany poglądów z urzędnikami wojskowymi Unii na temat obecnych wyzwań. A te pojawiają się w kontekście Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, zarówno Wspólnoty, jak i państw członkowskich. Omówione zostaną też konsekwencje wojny w Ukrainie oraz strategiczna linia Unii Europejskiej.

Dzień rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył ordynariusz wojskowy Litwy, a zarazem metropolita wileński abp Gintaras Grušas. Prace zaprezentował sekretarz generalny Comece, ks. Manuel Barrios Prieto. Omówione zostaną również „Drogi do rozbrojenia”. Zaplanowano dyskusję o tym, na jakie wydarzenia geopolityczne Kościół powinien zwrócić szczególną uwagę w dialogu z instytucjami europejskimi oraz poświęconą pracy kapelanii wojskowych.

Głos zabiorą, dyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa i Zapobiegania Konfliktom Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Paweł Herczyńsk, z ramienia Sztabu Wojskowego UE, gen. Bart Laurent oraz David Pustzai, odpowiedzialny za politykę rozbrojeniową.

Źródło:ekai