Brwilno: niezwykła droga krzyżowa w DPS koło Płocka

2023-03-17 18:40
Droga Krzyżowa
Autor: vwww.facebook.com/dpsbrwilno/

Biskup płocki Szymon Stułkowski wziął udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na terenie Domu Pomocy Społecznej im. Bł. Abp Antoniego J. Nowowiejskiego w Brwilnie koło Płocka: - Każdy z was na swój sposób doświadcza krzyża. Wasz patron bł. Antoni Julian Nowowiejski też przeszedł swoją drogą krzyżową - mówił do uczestników modlitewnego nabożeństwa.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odbyło się na powietrzu, w sąsiedztwie DPS, na tle okazałej, starej ,,Antoniówki”, czyli zabytku z początku XX wieku. Mieszkańcy domu wcielili się w bohaterów - świadków Męki Pana Jezusa. Jezusowi towarzyszyła Maryja, Weronika, Szymon, Józef z Arymatei i żołnierze. Mieli na sobie odpowiednie stroje oraz charakteryzację.

- Idziemy z Jezusem Jego krzyżową drogą. Tę drogę bardzo konkretnie przeszedł także wasz błogosławiony patron Antoni Julian. Każdy na swój sposób doświadcza krzyża, także mieszkańcy tego domu – powiedział biskup płocki Szymon Stułkowski, który gościł w nim po raz pierwszy.

Wspólnie z podopiecznymi w Drodze Krzyżowej uczestniczyła też dyrektorka placówki Joanna Siemiątkowska, kapelan ks. Krzysztof Szuliński, proboszcz parafii Brwilno ks. Witold Zembrzuski oraz zaproszeni goście. Oprawę muzyczną zapewnił Chór DPS w Brwilnie z Beatą Jasińską na czele.

Dom Pomocy Społecznej im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, popularnie nazywany „Antoniówką”, to miejsce pobytu 140 niepełnosprawnych, dorosłych osób. Pracuje w niej około 80 osób. Sam budynek, to oryginalna, drewniana, piętrowa budowla, położona na skarpie wiślanej, w parku, w sąsiedztwie dużego kompleksu leśnego - Rezerwatu Brwilno. Fundatorem powstałego w latach 1926/1927 obiektu był bł. abp Antoni J. Nowowiejski, biskup płocki w latach 1908-1941, który zginął w obozie w Działdowie.

Od imienia arcybiskupa pochodzi nazwa miejsca - „Antoniówka” - przeznaczonego na ośrodek wypoczynkowy duchowieństwa i kleryków płockiego seminarium duchownego. Lubił w nim wypoczywać zarówno arcybiskup, jak i jego biskup pomocniczy bł. bp Leon Wetmański (również zginał w Działdowie). Obaj troszczyli się nie tylko o wychowanie duchowe i intelektualne, ale też o zdrowie fizyczne przyszłych kapłanów płockiego Mazowsza.

Źródło:ekai