Bułgaria: święci po raz pierwszy na monetach euro

2024-02-19 20:14
euro
Autor: pixabay.com

Bułgaria może stać się pierwszym państwem członkowskim Unii Europejskiej, którego święci narodowi będą motywem na zwykłych monetach euro. Patron Bułgarów, św. Jan Rilski, pojawi się w przyszłości na monecie o nominale 1 euro, a mnich św. Paisjusz Chilendarski na monecie o nominale 2 euro- ogłosił Narodowy Bank Bułgarii.

Obaj przedstawieni są świętymi Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Bułgarski rząd chce przystąpienia kraju do strefy euro w 2025 roku. Wprowadzenie euro, które było już planowane na 2024 r., odroczono między innymi z powodu wysokiej inflacji.

Św. Jan Rilski (876-946) był pierwszym bułgarskim pustelnikiem i założył największy w kraju klasztor w górach Riła. Od 1999 r. jest przedstawiany na monecie o nominale 1 lewa, która obowiązuje do czasu wprowadzenia euro. Św. Paisjusz Chilendarski (1722-1773) jest uważany za pierwszego historyka swojego narodu i pioniera bułgarskiego odrodzenia narodowego w XVIII i XIX wieku. Św. Jan jest przedstawiony na monecie z habitem, krzyżem i aureolą, św. Paisjusz nie jest rozpoznawalny jako mnich i święty. Na planowanej monecie o nominale 2 euro widnieje napis "Boże chroń Bułgarię".

Na początku lutego Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wzory monet po tym, jak nie otrzymano żadnych sprzeciwów od państw członkowskich UE w strefie euro. W przeszłości na monetach okolicznościowych pojawiały się motywy chrześcijańskie, ale w niektórych przypadkach spotkały się one z zastrzeżeniami.

Na przykład w 2013 r. Słowacja była w stanie wyemitować monetę okolicznościową o nominale 2 euro ze słowiańskimi apostołami Cyrylem i Metodym dopiero po pewnym czasie, ponieważ Francja i Grecja sprzeciwiły się krzyżom i aureolom w motywie. Ostatecznie wybito pierwotnie planowany wzór. W tym samym roku Komisja Europejska odrzuciła planowane przedstawienie Chrystusa jako Pantokratora na monetach Andory. Z kolei Watykan wyemitował monetę o nominale 2 euro z posągiem Chrystusa z okazji Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 roku.

Zastrzeżenia wobec monet z Andory i Słowacji opierały się na naruszeniu zasady neutralności religijnej. Procedura zatwierdzania monet UE nie określa żadnych kryteriów dotyczących treści, ale daje państwom członkowskim możliwość zgłaszania uzasadnionych zastrzeżeń.

Innym świętym narodowym na monetach euro jest św. Maryn, który jest przedstawiony na 20-centówkach z San Marino. San Marino należy do strefy euro, ale nie jest członkiem UE. Monety z Watykanu z portretem papieża Jana Pawła II (1978-2005), które zostały wprowadzone do obiegu za jego życia i przed jego kanonizacją, są nadal ważne. Różne monety okolicznościowe i kolekcjonerskie przedstawiają motywy religijne i budynki, a także świętych, w tym św. Pawła Apostoła (Watykan, 2 euro), irlandzkiego apostoła Brendana Żeglarza (Irlandia, 10 euro) i Karola Wielkiego (Niemcy, 2 euro).

Źródło:ekai