Capstrzyk przed Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych

2023-12-21 12:39
Capstrzyk
Autor: Ordynariat Polowy WP

W przeddzień Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa odbył się capstrzyk, w którym uczestniczyli rodziny poległych, weterani misji i żołnierze. W trakcie uroczystości na Skwerze Pamięci obok Centrum Weterana wyczytano nazwiska poległych. Pod pomnikiem upamiętniającym ofiarę żołnierzy odmówiona została modlitwa ekumeniczna.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Zebranych powitała mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana., która przypomniała, że właśnie obok pomnika znajduje się tablica ze 123 nazwiskami żołnierzy i pracownika wojska, którzy polegli w misjach poza Polską. – Dziś w chwili zadumy chcemy przywołać ich w naszej pamięci, oddając hołd ich męstwu i poświęceniu, bo jak pisał ks. Jan Twardowski: „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” – powiedziała. Zapewniła o wsparciu rodzin poległych przez Centrum Weterana.

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz razem z dyrektor Centrum Weterana wręczyli pamiątkowe statuetki dziesięciu przedstawicielom rodzin poległych żołnierzy. – Polska pamięta, Polska jest wam wdzięczna, Polska swoich bohaterów, tych, którzy oddają życie i do końca są wierni przysiędze, szanuje i szanować będzie – zapewniał wicepremier. Jak podkreślił, opieka nad rodzinami żołnierzy, którzy oddali swoje życie na rzecz bezpieczeństwa Ojczyzny jest wielkim zobowiązaniem. – Żadne moje słowa ani uroczystość nie zwróci wam najbliższych, ale to, co my musimy zrobić, to pamięć o tych, którzy odeszli. To jest pamięć, zadbanie o tych, którzy pozostali, zaopiekowanie się weteranami, którzy potrzebują tego. (…) Dołożymy wszelkich starań, żeby tego dopełnić – powiedział. 

Modlitwę w intencji poległych odmówili ordynariusze Wojska Polskiego: biskup polowy Wiesław Lechowicz, abp Jerzy Pańkowski, prawosławny biskup polowy oraz bp Marcin Makula, naczelny ewangelicki kapelan wojskowy. Odczytano nazwiska poległych, a podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej przeszli wokół pomnika z lampionami. Na ścianach lampionów umieszczono wizerunki żołnierzy. Pod pomnikiem Poległych złożono kwiaty i zapalono znicze.

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa został ustanowiony w 2015 r. w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii udziału Wojska Polskiego w misjach poza granicami kraju. 21 grudnia 2011 r. zginęło w Afganistanie pięciu żołnierzy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Od tego czasu, w tym dniu uroczyście oddajemy hołd wszystkim poległym i zmarłym podczas zagranicznych misji wojskowych.

Źródło:ekai