Caritas International: na całym świecie głoduje 811 milionów ludzi

2022-07-14 10:54
Caritas International
Autor: Caritas International/twitter.com

Połączenie wojen, zmian klimatycznych i pandemii koronawirusa prowadzi do globalnego ubóstwa i kryzysu głodu na niespotykaną skalę. Na całym świecie 811 milionów ludzi jest niedożywionych i głoduje, co jest liczbą dotychczas niespotykaną – mówi Oliver Müller, dyrektor Caritas International- dzieła pomocy niemieckiej Caritas.

Oliver Müller zaznaczył, że ekstremalne sytuacje kryzysowe są wynikiem przede wszystkim dramatycznych klęsk żywiołowych na skutek zmian klimatycznych oraz rosnącej liczby regionalnych konfliktów i wojen. Jego zdaniem, wojna w Ukrainie i wynikający z niej brak dostaw zboża, to tylko jeden z czynników. Zwrócił uwagę, że kryzysy i katastrofy wzajemnie się wzmacniają. Na przykład agresja rosyjska ma wpływ na dostawy energii i bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie. Kryzysy głodu w wielu krajach zbiegają się ze zubożeniem spowodowanym przez pandemię koronawirusa.

W krajach, które w znacznym stopniu zależą od gospodarki gruntowej lub od importu żywności, nagłe wahania cen mogą działać jak szok gospodarczy i polityczny, prowadząc do protestów przeciw brakowi chleba, do zamieszek głodowych i przemocy. W wielu przypadkach jest to dosłownie sprawa życia i śmierci - zauważył dyrektor organizacji. Wezwał jednocześnie do wzmocnienia lokalnego zaopatrzenia, rynków regionalnych, a przede wszystkim drobnych rolników. "Tylko w ten sposób będziemy w stanie rozwiązać problem głodu na świecie. Nie mamy za mało żywności na świecie, ale mamy problem z jej rozprowadzeniem, a teraz zbyt mało robi się w tym zakresie" – stwierdził.

Z przedstawionego raportu wynika, że w ubiegłym roku ta niemiecka katolicka organizacja charytatywna wsparła więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej: w 2021 zorganizowano projekty dla 6 milionów osób w 77 krajach, wydając na to 96,2 mln euro, podczas gdy rok wcześniej budżet CI wyniósł 82,7 mln euro. Jednocześnie, rekordowy poziom osiągnęły wpływy z darowizn i państwowego finansowania projektów: z 95,2 mln euro w 2020 r. do 147 mln w 2021 r. Z dorocznego raportu Caritas International wynika, że w 2021 prawie 80 proc. darowizn i środków od osób trzecich przeznaczyła ona na pomoc ofiarom klęskach żywiołowych i wojen, 20 proc. trafiło na projekty dla dzieci, osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Źródło:ekai