Caritas o wsparciu w Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

2022-08-19 16:10
Caritas
Autor: Caritas

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, poświęcony osobom niosącym wsparcie potrzebującym. Z tej okazji Caritas Internationalis dziękuje zaangażowanym w działalność swojej konfederacji, którzy w 200 krajach i w wielu regionach chronią oraz promują ludzką godność, służą, towarzyszą i bronią ubogich i bezbronnych. Na stronie internetowej www.caritas.org oraz w kanałach społecznościowych Caritas promowana jest teraz kampania „Nasi lokalni bohaterowie”.

„Pracownicy Caritas są zawsze obecni w świecie, wszędzie i w każdym czasie: przed, w trakcie i po kryzysach” – mówi Aloysius John, sekretarz generalny Caritas Internationalis. „Stoją u boku społeczności i są ich częścią, dostarczając nie tylko pomoc humanitarną, ale także pracują na rzecz zrównoważonego rozwoju, budowania pokoju i spójności społecznej. Oferują swoją służbę, a nawet życie, dla sprawy osoby ludzkiej”.

W tym dniu Caritas Internationalis mówi też o tragicznym pogorszeniu się sytuacji humanitarnej na świecie, której skutkiem jest cierpienie milionów ludzi. Wpływa na to przede wszystkim wojna w Ukrainie, pandemia COVID-19 i skutki zmian klimatycznych. Wiele krajów znajduje się na skraju poważnego kryzysu żywnościowego, który pogłębia się z powodu złych warunków gospodarczych, uzależniając najuboższych i najbardziej bezbronnych od pomocy humanitarnej. Od wielu lat poważnymi kryzysami dotknięte są m.in.: Syria, Wenezuela, Republika Środkowoafrykańska oraz Demokratyczna Republika Konga. Pogłębia się trudna sytuacja w Afryce subsaharyjskiej oraz w Rogu Afryki.

Sekretarz generalny Caritas dodaje, że w dzisiejszym świecie wielu ludzi doświadcza tragedii i łamania ich prawa do godnego życia. Bardzo szeroki zakres ma pomoc, której od początku wojny na Ukrainie udziela Caritas Polska. „Od pierwszych dni rosyjskiej inwazji stara się nieustannie nieść pomoc dla tego kraju. Przez blisko pół roku udało się stworzyć blisko 30 centrów pomocy migrantom i uchodźcom. Na miejscu czeka codzienne, bezpłatne wsparcie psychologiczne, kursy językowe, punkty pośrednictwa pracy i miejsca zabaw dla dzieci.

Takie placówki działają w Warszawie na ul. Towarowej 25 a. Podobne powstały m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Wrocławiu czy Zamościu. Zainicjowano akcję «Paczka dla Ukrainy», w ramach której potrzebującym wysyłana jest żywność oraz środki higieniczne i kosmetyczne. Szczegóły odnośnie paczki można znaleźć na stronie Caritas.pl/paczkadlaukrainy.

Caritas przekazała pomoc gotówkową w różnych formach, w tym prawie 2700 kart do sklepów spożywczych o łącznej wartości ponad 2,5 mln złotych, 20 600 e-kodów na zakup żywności do wykorzystania w popularnych sklepach na sumę 1 mln 350 tys. Od początku wojny Caritas diecezjalne wydały uchodźcom 420 tys. posiłków.

Źródło:ekai