Caritas pomaga po zmasowanym ataku w Ukrainie

2023-12-29 19:10
Caritas Ukraina
Autor: Caritas Ukraina

„Widzimy, że był to atak nie tyle przeciwko wojsku (…), co wojna przeciwko cywilom” – tak posługujący w Kijowie ks. Taras Zheplinskyi opisuje nocny i poranny ostrzał Rosjan na Ukrainę. Ponad 110 pocisków i prawie 30 dronów próbowało uderzyć w szpitale, szkoły, parkingi, centra handlowe, mieszkania od Lwowa po Charków, od stolicy kraju po Dniepr. I choć większość zatrzymały siły obrony powietrznej, napastnicy doprowadzili do śmierci przynajmniej 12 osób.

Oficjalne dane mówią też o 76 rannych. Wiele budynków zostało uszkodzonych. Ks. Taras wspomina, że pierwszą rzeczą, o jakiej się myśli w takich chwilach, jest nawiązanie kontaktu z bliskimi, by sprawdzić, czy nic im się nie stało.

Mieszkająca w Dnieprze Mila Leonova odpowiedzialna za relacje zewnętrzne w greckokatolickim Caritas Ukraina również opowiada Radiu Watykańskiemu o tragedii. Odczuwa pewne zmęczenie, także po ostatniej nocy i poranku. „Teraz, dzięki Bogu, nasze zespoły Caritas są bezpieczne i już zaczęły działać na rzecz potrzebujących” – podkreśla kobieta. Chodzi po pierwsze o wsparcie psychologiczne, ale też finansowe oraz o rejestrację zniszczeń, by później móc pomóc w ich odbudowie.

Mila Leonova zaznacza też, że Ukraińcy są już niestety trochę przyzwyczajeni do podobnych wydarzeń, choć tak zmasowanego ataku jeszcze nie doświadczyli w tej wojnie. Spodziewają się podobnych ostrzałów w zimie- ubiegły rok pokazał im, „że jest to możliwe i że napastnicy chcą uderzyć jak najszerzej w infrastrukturę energetyczną. Jak dodaje Leonova, to dlatego dzisiejszy dzień nie był większym zaskoczeniem. „Wielka szkoda, że tak się dzieje, i oczywiście chcemy, aby to dobiegło kresu, ale oni widzą to w zupełnie inny sposób, pragnąc coraz bardziej zastraszać i niszczyć ludzi– mówi Radiu Watykańskiemu pracownica miejscowej Caritas.

Źródło: Vatican News