Caritas z kolejną pomocą dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-16 20:28
Caritas kolejna pomoc
Autor: Caritas

Trzęsienie ziemi kosztowało życie ponad 42 tysięcy osób, a ponad 120 tysięcy zostało rannych – podają władze Syrii i Turcji. Mimo wsparcia z całego świata sytuacja poszkodowanych jest bardzo ciężka. W kolejnym etapie pomocy Caritas Polska za kwotę 55 tysięcy USD kupi 1000 paczek żywnościowych oraz koce dla 2 tysięcy osób – niezbędne wsparcie na przetrwanie zimy dla tych, którzy stracili swoje domy.

– Według najnowszych danych, ponad 6 mln Syryjczyków zostało dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi – mówi Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Syrii i Libanie. – Na bliskim Wschodzie trwa zima. Ludzie pozbawieni dachu nad głową nie mają jak się ogrzać, w co się ubrać. 10 dni po kataklizmie, tysiące rodzin w obu krajach nadal nie mogą wrócić do swoich domów. Pozostają na otwartej przestrzeni, szukają schronienia w kościołach, zniszczonych budynkach, punktach pomocy dla uchodźców wewnętrznych lub znajdują tymczasowe schronienie u innych rodzin.

Sytuację pogarszają mroźne temperatury. Trzęsienie ziemi jest poważnym ciosem szczególnie dla Syrii, w której od 12 lat trwa brutalna wojna domowa. W kolejnej transzy pomocy Caritas zakupi za 55 tysięcy dolarów1000 paczek żywnościowych dla Hope Center, chrześcijańskiej organizacji pomocowej działającej w Syrii. Jedna  wystarcza rodzinie na około miesiąc. Potem kupimy także koce dla blisko 2 tysięcy osób, które znalazły schronienie we wspieranej przez nas wcześniej szkole zakonu mechitarystów w Aleppo.

W ubiegłym tygodniu Caritas Polska przekazała na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi 100 tysięcy dolarów zebrane od darczyńców. Za część tych środków kupiono m.in. 1200 materaców, które zostały przekazane do 13 miejsc dających schronienie i punktów pomocy w Aleppo.

Jak można pomóc?

- wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl

-wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC

-wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Więcej informacji o pomocy Caritas Polska w Syrii: https://rodzinarodzinie.caritas.pl/; https://szkolaszkole.caritas.pl/

Źródło:ekai