Chersoń: ukraińska Caritas dotarła z pomocą

2022-11-23 17:34
Chersoń wyzwolony
Autor: Telegram Kanał Południe

Do Chersonia dotarła ze wsparciem ukraińska Caritas Spes. Jak mówi dyrektor organizacji, ks. Władysław Gryniewicz, sytuacja na miejscu cały czas jest bardzo trudna. Od końca lutego ta niewielka instytucja humanitarna miejscowego Kościoła greckokatolickiego zorganizowała pomoc dla prawie 2 mln osób w całym kraju.

Jak powiedział ks. Gryniewicz agencji SIR, wyzwolony 11 listopada Chersoń wciąż znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Z jednej strony zniszczenia dokonane przez okupantów powodują, że w wielu rejonach miasta nie ma elektryczności i wody. Równocześnie Rosjanie ostrzeliwują teraz to miejsce, podobnie jak wiele innych punktów cywilnych w całej Ukrainie.

Rząd zaproponował mieszkańcom Chersonia przeniesienie się do tych zakątków kraju, w których infrastruktura jeszcze działa, zwłaszcza przed zbliżającą się zimą. Linia frontu pozostaje też bardzo blisko.

Pomimo wszystkich trudności tamtejsza Caritas Spes chce założyć stałą placówkę w mieście. Chociaż budynki parafialne są zniszczone, a wielu ludzi nie ma już w okolicy, księża zostali na miejscu, aby służyć innym.

Ukraińska Caritas, od wybuchu wojny w tym kraju, zaopatrzyła w wodę i produkty higieniczne ponad 450 tys. osób, w żywność oraz inne podstawowe dobra – prawie 1,5 mln osób, zorganizowała tymczasowe miejsce zamieszkania dla ponad 200 tys. osób, leki czy środki pierwszej pomocy dla ok. 60 tys. osób oraz wsparcie dla 75 tys. małych dzieci. To wszystko pośród trudności operacyjnych w na całym terytorium Ukrainy, gdzie często brak prądu lub wody utrudnia życie i pracę także działaczom humanitarnym.

Źródło:ekai