Chorzów Stary: Marcello Semeraro w rodzinnej parafii ks. Machy

2021-11-19 14:35
Ks. Jan Macha
Autor: Archidiecezja Katowicka

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odwiedził rodzinną parafię śląskiego kapłana z okazji jutrzejszej beatyfikacji. Gość z Watykanu był w parafialnym kościele, w którym modlił się przy chrzcielnicy – miejscu chrztu przyszłego błogosławionego.

Kardynałowi towarzyszyli m. in. metropolita katowicki Wiktor Skworc, ks. Krzysztof Skiba, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym oraz ks. dr Łukasz Gaweł, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. Jan Macha otrzymał chrzest 20 stycznia 1914 roku w kościele Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. Tam w czerwcu 1939 r. odprawił też swoją pierwszą Mszę.  Podczas wizyty kardynała Semeraro, proboszcz parafii opowiadał, że „ks. Jan był człowiekiem na więcej niż sto procent zaangażowanym w to, co robił”. – Jego hasło prymicyjne, motto kapłańskiego życia brzmiało: „Pan mój i Bóg mój”. I on to rozumiał dosłownie. Pan rządzi i panuje. Chociaż ks. Macha nie był tu proboszczem, mam świadomość, że wstępuję w jego ślady – stwierdził duchowny.

Kardynał Semeraro zauważył, że „nauka, którą nam przekazuje przyszły błogosławiony jest aktualna w dzisiejszym świecie: nie ma tak trudniej sytuacji życiowej, w której nie można by czynić dobra”. – Był bardzo młodym człowiekiem, młodym kapłanem, który może nie miał dużego doświadczenia życiowego, ale swoją świeżością, zaangażowaniem, przekazem ewangelicznym zachwycał ludzi. Znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Takie warunki bardzo często obnażają prawdę o człowieku, prawdziwość serca. On sprawdził się w sposób doskonały – podkreślił papieski delegat.

Prefekt odwiedził także starochorzowski cmentarz, na którym – zgodnie z wolą przyszłego błogosławionego znajduje się jego symboliczna mogiła. Powstała w latach 50-tych XX wieku dzięki staraniom rodziny oraz księży. Na cmentarzu duchowni modlili się razem z rodziną śląskiego męczennika. – Bardzo głęboko przeżywamy te chwile. Czujemy ogromną radość. Obserwowaliśmy starania naszej mamy o to, żeby ta postać i te cechy, które wujek miał w sobie i dawał innym, były zapamiętane poza kręgiem rodzinnym czy parafialnym. Mamy nadzieję, że będzie prowadził młode, nowe pokolenie. Tu obok jest grób mamy, tu siostry a tam są dziadkowie. Wypełniłyśmy ich testament – mówiły wyraźnie wzruszone Janina Fudała i Małgorzata Kozak, siostrzenice ks. Jana Machy.

Ks. Jan Macha zostanie ogłoszony błogosławionym w sobotę 20 listopada o godz. 10:00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Mszy z obrzędem beatyfikacji będzie przewodniczył kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

Źródło:ekai