Chrześcijanie piszą list otwarty ws. sytuacji na granicy. Zachęcają do Modlitwy bez granic. O co chodzi?

2021-11-23 16:55
Chrześcijanie piszą list otwarty ws. sytuacji na granicy. Sprawdź szczegóły
Autor: Facebook/Fundacja Ocalenie, zdjęcie archiwalne Chrześcijanie piszą list otwarty ws. sytuacji na granicy. Sprawdź szczegóły

Organizujmy pomoc, przekazujmy rzetelne informacje, łączmy się we wspólnej modlitwie - apelują autorzy listu otwartego chrześcijanek i chrześcijan w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Pod listem podpisało się niemal 50 osób, w tym artyści, dziennikarze, naukowcy, społecznicy i duchowni. Autorzy apelują też do dołączenia do Modlitwy bez Granic.

Autorami listu są Natalia Świderska i Jędrzej Owsiński z grupy Rodziny bez Granic. Zwracają uwagę na to, że wierzących obowiązuje przestrzeganie zasad Ewangelii, także troska o potrzebujących. - Główna idea, która nam przyświeca, czyli to, że nie możemy przejść obojętnie wobec tego, co się dzieje na naszej wschodniej granicy. Mamy w sobie też taką niezgodę na to, żeby nie udzielać ludziom pomocy humanitarnej, żeby medycy tam nie mogli dojechać do tych ludzi - mówi Natalia Świderska.

Czytaj także: Lipsk: modlitwa o pokojowe rozwiązanie konfliktu na granicy

Postulaty zawarte w liście to przede wszystkim apele o pomoc migrantom na granicy, a także o dopuszczenie lekarzy do strefy objętej stanem wyjątkowym. Oprócz organizowania bezpośredniej pomocy potrzebna jest też modlitwa. - Bardzo chcieliśmy, żeby to też nie skończyło się podpisem i publikacją. Zależało nam też na modlitwie. Chcemy przyzywać bożej pomocy do tej sytuacji - dodaje.

Autorzy listu zapraszają do łączenia się we wspólnej modlitwie w piątek 26 listopada. Szczegóły na facebookowym wydarzeniu "Modlitwa bez Granic".

Modlitwa bez granic: O co chodzi?

- Modlitwa bez granic – to inicjatywa kobiet, które wierzą, że modlitwa otwiera serca i zmienia świat na lepsze - czytamy na stronie wydarzenia.

- Zapraszamy do wspólnej modlitwy, która odbędzie się w piątek poprzedzający Adwent - 26 listopada br. Chcemy poprzez to wydarzenie utworzyć wspólnotę ludzi, którzy przez modlitwę i post będą szukać Bożego rozwiązania sytuacji na granicy.Prosimy o zgłaszanie organizowanych przez Was spotkań modlitewnych - informacje chcemy umieścić na stronie wydarzenia.Zapraszamy do modlitwy każdą osobę zgodnej z tradycją, z którą się identyfikuje, w formie, która jest bliska jej sercu (np. msza św, różaniec, medytacja fragmentów Pisma Świętego, pacierz, lektura duchowa), zachęcamy także do podjęcia postu. Zapraszamy każdego, niezależnie od wyznania czy religii do włączenia się w codzienną “modlitwę bez granic” - informują organizatorki.

Organizatorzy zaproponowali trzy stałe punkty modlitwy:

1. Zapalona świeca (światło świecy jest symbolem Bożej obecności)2. Otoczenie modlitwą wszystkich osób, których dotyka kryzys na granicy polsko-białoruskiej3. Wspólna formuła modlitwy końcowej.

Link do wydarzenia znajduje się >>TUTAJ<<.

Sedno Sprawy - Grzegorz Cessak