Chrzest Polski: Dziś ważna rocznica dla Polaków!

2022-04-14 15:43
Chrzest Polski: Dziś ważna rocznica dla Polaków!
Autor: episkopat.pl Chrzest Polski: Dziś ważna rocznica dla Polaków!

- 1056 lat temu Polska stała się państwem chrześcijańskim – przypomniał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w rocznicę chrztu Polski. Oficjalnie 14 kwietnia jest uważany za święto państwowe. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Chrzest Polski to decydujące wydarzenie dla powstania Polski i dla ukształtowania się jej chrześcijańskiej tożsamości. 1056 lat temu Polska stała się państwem chrześcijańskim – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w rocznicę chrztu Polski.

Czytaj także: Dziś wielki Czwartek. Początek Triduum Paschalnego

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że wraz z przyjęciem chrztu Polska zaczęła istnieć historycznie. „Dlatego nie przypadkowo od 2019 roku każda rocznica tego wydarzenia jest świętem państwowym”  – dodał. Przywołał też słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że „Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski”.

„W tym roku Święto Chrztu Polski obchodzimy już po raz czwarty. To  okazja do uświadomienia sobie, że z Dekalogu wyrasta cały porządek moralny i społeczny, jaki ukształtował naszą Ojczyznę” – podkreślił abp Gądecki.

„Niech dziedzictwo poprzednich pokoleń, tradycja, wartości i wiara będą dalej stałym elementem naszej kultury” – powiedział Przewodniczący Episkopatu. „Życzę każdemu, abyśmy coraz bardziej szanowali nasze chrześcijańskie dziedzictwo i byli z niego dumni” – dodał.