Cud, który zdecydował, że kardynał Stefan Wyszyński dołączy do grona polskich błogosławionych

2021-09-01 11:10
Kardynał Wyszyński
Autor: beatyfikacja.info

11 dni- tyle zostało do ogłoszenia błogosławionym, prymasa Wyszyńskiego. Na ten historyczny moment czeka wielu Polaków. Uroczystość odbędzie się 12 września w Warszawie. Posłuchajcie, jak wyglądała jego droga do beatyfikacji.

Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego na etapie diecezjalnym ruszył 20 maja 1989 r. a zakończył się 6 lutego 2001 r. Trwał prawie 12 lat. W tym czasie odbyło się 289 sesji, przesłuchano 59 świadków, dokładnie przebadano całą spuściznę prymasa– co w efekcie dało 2500 stron akt.

27 kwietnia 2001 roku, 37 tomów – wraz załącznikami złożono w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 7 czerwca rozpoczęła się watykańska część procesu beatyfikacyjnego. Przekazana dokumentacja dotyczyła cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości; kardynalnych – roztropności, sprawiedliwości, męstwa, umiarkowania oraz moralnych – czystości, ubóstwa, posłuszeństwa i pokory w życiu prymasa Wyszyńskiego.Potem komisje teologów oraz kardynałów i biskupów analizowały czy sługa Boży praktykował te cnoty chrześcijańskie w stopniu heroicznym. Zostało to potwierdzone, opinia i wszystkie dokumenty trafiły do rąk papieża Franciszka, który polecił Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych opublikowanie dekretu o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego. Zostało już tylko przeprowadzenie postępowania w sprawie cudu za przyczyną kandydata na ołtarze.

Prymasowi przypisuje się się ten z 1991 roku. To historia 19-latki, która zachorowała na nowotwór tarczycy z przerzutami. Lekarze nie dawali jej większych szans, mimo to kobieta wygrała z rakiem. Za wstawiennictwem prymasa, modlili się o to jej bliscy i siostry zakonne. Wtedy niespodziewanie doszło do uzdrowienia. Kolejne badania prowadzone w gliwickim Instytucie Onkologii potwierdzały dobry stan pacjentki. W ciągu 30 lat nie stwierdzono u niej reemisji nowotworu. Jest całkowicie zdrowa. Właśnie ten przypadek watykańska komisja uznała za cudowne uzdrowienie. Tym samym, otworzył się ostatni etap drogi ku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

Wśród wielu świadectw łask są też te z Gniezna. Już w dniu pogrzebu kard. Wyszyńskiego uzdrowiona została roczna dziewczynka. Dziecko doznało poważnych poparzeń 8 dni przed śmiercią prymasa. Także w tym przypadku, lekarze nie dawali żadnych szans na przeżycie. Zrozpaczona matka zaczęła się modlić o cud. I wtedy doszło do przełomu. Dziewczynka wróciła do zdrowia.Właśnie ta sprawa miała być badana w procesie beatyfikacyjnym kard. Wyszyńskiego. Nie było to jednak możliwe, ponieważ zaginęła dokumentacja medyczna.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Źródło: eKai, aleteia.org