Częstochowa: ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski z wizytą na Jasnej Górze

2022-07-22 17:47
Ambasador Brzezinski na Jasnej Górze
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

Z krótką wizytą na Jasnej Górze gościł dziś ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski. Podziękował Polakom za ich wielką pomoc dla Ukrainy. "Dziękujemy za zrobienie czegoś, co jest według mnie godne Pokojowej Nagrody Nobla" – powiedział dyplomata.

W rozmowie z @JasnaGóraNews ambasador powiedział, że to jego pierwszy pobyt w częstochowskim sanktuarium, „poruszający moment”, bo o tym miejscu mówiło się w jego rodzinnym polsko-amerykańskim domu. Słyszał o nim zwłaszcza od swojego ojca Zbigniewa Brzezińskiego. Czuję się jakbym się łączył z moim nieżyjącym ojcem. Jestem pod wrażeniem tego miejsca i gościnności ojców paulinów. Wiele to dla mnie znaczy. Kiedy byłem dzieckiem, miałem okazję spotkać Jana Pawła II. Gdy tu teraz jestem, rozumiem, co uczyniło go tak wielkim człowiekiem – mówił dyplomata.

W imieniu prezydenta Joe Bidena, ambasador wyraził również słowa uznania i wdzięczności dla Polaków, którzy bezinteresownie i hojnie niosą pomoc Ukrainie i dla uchodźców w naszym kraju. Ameryka solidarnie stoi przy Polsce, gwarantując pokój. Nasi żołnierze stoją ramię w ramię przy polskich. Ale też po raz pierwszy w historii masowy ruch uchodźców przeszedł z jednego kraju do innego, a każdy z uciekających przed wojną został przyjęty do czyjegoś domu. To nigdy wcześniej się nie zdarzyło. Dziękujemy Polakom za zrobienie czegoś, co według mnie jest godne Pokojowej Nagrody Nobla – powiedział Mark Brzezinski.

Brzezinski pełni rolę ambasadora USA w Polsce od sześciu miesięcy. Jest prawnikiem i dyplomatą, a przede wszystkim wybitnym znawcą polityki zagranicznej. To także autor wielu publikacji dotyczących Polski, Rosji oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Prywatnie jest synem nieżyjącego już Zbigniewa Brzezińskiego, wybitnego polsko-amerykańskiego sowietologa i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA za prezydentury Jimmy’ego Cartera; wcześniej doradzał on też prezydentowi Johnowi F. Kennedy’emu. 

Źródło: ekai