Czy papież spotka się z prezydentem Chin?

2022-09-07 13:56
Papież Franciszek
Autor: East News

Chiński prezydent Xi Jinping odwiedzi Kazachstan w tym samym dniu, w którym będzie tam również Franciszek – zauważa agencja CNA. Kazachskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Xi spotka się z prezydentem Kasymem Żormat Tokajewem 14 września podczas trzydniowej wizyty Ojca Świętego w stolicy kraju, Nur-Sułtan.

Zbieżne wizyty Franciszka i Xi przypadają na czas, gdy Stolica Apostolska i Chiny prowadzą negocjacje w sprawie odnowienia tymczasowego porozumienia o mianowaniu biskupów w Chinach – dodaje CNA. Pekin zerwał relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską w 1951 roku po tym, jak Mao Zedong doszedł do władzy w wyniku chińskiej rewolucji komunistycznej i wydalił misjonarzy z Chin.

Bez stosunków dyplomatycznych, potencjalne spotkanie Xi z Franciszkiem miałoby charakter nieoficjalny. W historii Kościoła nigdy nie doszło do spotkania papieża z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej. Agencja CNA powołuje się na osobę pracującą w kazachskim parlamencie, według której takie spotkanie „teoretycznie jest możliwe”.

Ojciec Święty weźmie udział w Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w stolicy Kazachstanu Nur Sułtan, w dniach 13-15 września. Jest jednak mało prawdopodobne, aby chiński przywódca uczestniczył w tym szczycie, tym bardziej że władze w Pekinie są oskarżane o brutalne prześladowania muzułmanów ujgurskich w północno-zachodnim regionie Chin – Xinjiang.

Stolica Apostolska to zaledwie jedno z 14 państw, które mają formalne więzi dyplomatyczne z Tajwanem, oficjalnie Republiką Chińską. Natomiast Pekin postrzega Tajwan jako zbuntowaną prowincję i wywiera presję na poszczególne kraje, aby zerwały z nim więzi. Może to dotyczyć także nacisków na Stolicę Apostolską, uzależniając przywrócenie stosunków dyplomatycznych z Pekinem od zerwania kontaktów z Tajwanem.

Watykan dąży także do odnowienia tymczasowego porozumienia z ChRL w sprawie mianowania biskupów. W tle wszelkich spotkań z chińskimi urzędnikami podczas papieskiej podróży jest aresztowanie i zbliżający się proces w Hongkongu katolickiego kardynała Josepha Zena- znanego obrońcy wolności religijnej i demokracji. We wrześniu emerytowany biskup Hong Kongu ma stanąć przed sądem w związku z jego rolą jako powiernika funduszu prawnego na rzecz demokracji.

Źródło:ekai