Czy papieża Franciszka czeka operacja?

2022-04-27 19:45
Papież Franciszek Jorge Mario Bergoglio
Autor: Beyond Faith/cathopic.com

W kręgach watykańskich mówi się teraz o szybkiej operacji, która ostatecznie ma rozwiązać problem Ojca Świętego związany ze zwyrodnieniem stawu kolanowego – pisze na portalu największego włoskiego dziennika – Corriere della Serra Gian, Guido Vecchi.

Włoski watykanista przypomina, że Franciszek od dłuższego czasu cierpi z powodu nasilającego się bólu w prawym kolanie. Chodzenie staje się dla niego coraz trudniejsze, lekarze zalecili operację. W ostatni piątek „ papież ograniczył swoją codzienną aktywność”, odwołując poranne audiencje „z powodu serii badań”. A teraz mówi się o rychłym zabiegu, który ma ostatecznie rozwiązać problem.

Ciężka choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego powoduje nieodwracalne zwyrodnienie chrząstki stawowej. W takich przypadkach zakłada się protezę stawu. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu selektywnym, a nie ogólnym, zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym. Następnego dnia pacjent może już wstać, a rekonwalescencja jest zazwyczaj krótka.

O tym, że Ojciec Święty ma oraz większy problem z chodzeniem, można było zaobserwować również podczas dzisiejszej porannej audiencji ogólnej. Papież, wysiadł z trudem i ostrożnie, a ojciec Leonardo Sapienza, regens Prefektury Domu Papieskiego, służył mu swoim ramieniem aż do miejsca przewodniczenia. Gian Guido Vecchi przypomina, że Franciszek zwykle utyka, ale teraz kuleje i widać, że go boli. „Proszę wybaczyć, przywitam się na siedząco, bo to kolano nie chce się wyleczyć, a ja nie mogę długo stać. Przepraszam za to” - wyjaśnił dzisiaj rano Ojciec Święty. To nie był nagły wypadek, lecz długotrwały problem, który z czasem się pogłębiał. Franciszek cierpiał na rwę kulszową zanim został wybrany na Stolicę Piotrową. Nosi buty ortopedyczne, aby ułatwić sobie chodzenie i skorygować postawę bioder. Z biegiem lat dołączyła do tego artroza.

W niedzielę papież nie przewodniczył Mszy św. z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Wziął w niej udział na siedząco, ograniczając się do wygłoszenia homilii. Z powodu bólu w kolanie musiał zrezygnować z prowadzenia kilku ważnych uroczystości w ostatnich miesiącach, od Środy Popielcowej 2 marca po Wigilię Paschalną. We wtorek „przerwał zaplanowane na ten dzień zajęcia”, w tym posiedzenie Rady Kardynałów, i pozostał w stanie spoczynku „zgodnie z zaleceniami lekarskimi” - poinformował Watykan. 

Źródło:ekai