Czy w Wigilię musimy obchodzić post?

2022-12-24 0:05
Czy w Wigilię obowiązuje post?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Czy w Wigilię obowiązuje post?

Czy na wigilijnym stole mogą pojawić się mięsne potrawy? Czy jeśli ktoś był na Pasterce, musi iść też na Mszę 25 grudnia? Co roku pojawiają się te same dylematy. Posłuchajcie odpowiedzi.

Post w Wigilię?

Uroczysta kolacja wigilijna jest elementem pięknej tradycji, która towarzyszy rodzinnemu przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia. Nazwa nawiązuje do liturgicznej wigilii - czyli czuwania w wieczór poprzedzający święto. Ważna jest wspólna modlitwa i odczytanie fragmentu Ewangelii, który mówi o narodzeniu Zbawcy. Prawo kanoniczne nie przewiduje postu 24 grudnia. Po drugim soborze watykańskim postne praktyki w Kościele mocno złagodzono. Ale w Polsce sam prymas Stefan Wyszyński poprosił w imieniu polskich biskupów, papieża Pawła VI, by można było tego dnia zachować post jakościowy (wstrzemięźliwość od spożywania mięsa). Ojciec Święty zgodził się, uwzględniając tym samym wielowiekową tradycję.

W 2013 r. nasi biskupi przyjęli nowelizację Przykazań Kościelnych, ogłaszając rok później również ich wykładnię. Szóste nie przewiduje żadnego postu w Wigilię, jednak duchowni zachęcają by zachować tradycję. I żeby nie podawać wtedy alkoholu.

Trzy Msze bożonarodzeniowe i św. Szczepan

Uroczystość Bożego Narodzenia ma aż trzy mszalne formularze przewidziane na różne części święta - noc, świt i dzień. Msze sięgają starożytnych tradycji betlejemskich i późniejszych rzymskich. Teksty akcentują różne tajemnice związane z celebrowaną uroczystością, wspólnie tworząc bogatą całość. Jednak wyznaczony przez kościelne przykazanie obowiązek uczestnictwa we Mszy w święta zostanie spełniony, gdy bierze się udział chociaż w jednej, np. „Pasterce”.

Podobną sytuację mamy z Wigilią Paschalną. Przypomnijmy, że prawo kanoniczne przewiduje spełnienie „obowiązku mszalnego”, gdy uczestniczy się w Eucharystii w sam dzień świąteczny lub wieczorem dnia poprzedniego. Msza w drugi świąteczny dzień - 26 grudnia, kiedy wspominamy męczeństwo św. Szczepana - nie jest już obowiązkowa, Kościół jednak gorąco zachęca do udziału w liturgii.

Źródło:ekai