Diecezja opolska: 25 tys. skarbonek w ramach wielkopostnej akcji

2023-02-28 15:32
Jałmużna Wielkopostna
Autor: caritas.diecezja.opole.pl

Caritas Diecezji Opolskiej po raz 28. prowadzi wielkopostną akcję dobroczynną przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży. Zebrane w jej ramach pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla seniorów.

- Nasz projekt ma przede wszystkim znaczenie wychowawcze – mówi ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor opolskiej Caritas. – Mechanizm jest bardzo prosty. Z pomocą prostej papierowej skarbonki monitorujemy nasze głody, pragnienia, skłonności i apetyty. I próbujemy duchowo się z nimi zmagać.- Skarbonka jest miarą naszych sukcesów i porażek – podkreśla. - Sprawdzianem tego, czy potrafimy z myślą o innych z czegoś, co lubimy, do czego się przyzwyczailiśmy, zrezygnować. To, czego sobie odmówimy, by zaoszczędzone pieniądze wrzucić do skarbonki, a docelowo ofiarować komuś w potrzebie, to może być baton, ale też bilet do kina czy jakiś gadżet.

W celu promowania „duchowych zmagań” w ramach jałmużny wielkopostnej, Caritas Diecezji Opolskiej przygotowała 25 tysięcy papierowych skarbonek. Można je odebrać bezpłatnie w swoich parafiach i u katechetów. Wraz z zebraną ofiarą należy ją w Wielkim Tygodniu lub zaraz po Wielkanocy oddać proboszczowi lub katechecie. Oni przekażą je Caritas.

Pieniądze z jałmużny wielkopostnej przeznaczymy w tym roku na projekty pomocowe dla seniorów. Kościół – uczył papież Benedykt XVI – jest rodziną wszystkich pokoleń, w której nie panuje logika zysku lecz służby i miłości. Kościół uczył zawsze szacunku dla osób starszych. Otaczał je opieką w zmaganiach, które przychodzą z wiekiem - mówi ks. Drechsler.

– Seniorami opiekują się praktycznie wszystkie Parafialne Zespoły Caritas i to przede wszystkim do nich trafią zebrane pieniądze. W poprzednich latach były to kwoty rzędu 60-80 tys. zł - dodaje.

W poprzednich latach diecezja opolska finansowała z jałmużny wielkopostnej takie projekty jak łaźnia dla bezdomnych w Opolu czy zakup używanego busa dla Domu Dziennego Pobytu w Gorzowie Śląskim.

Osoby, które chcą się włączyć do akcji, mogą to również zrobić, wpłacając pieniądze na konto Caritas Diecezji Opolskiej: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „jałmużna wielkopostna”.

Źródło:ekai