Diecezjalny Kongres „Ku trzeźwości Narodu” w Górsku

2022-06-09 13:43
alkohol alkoholizm kieliszek wino pijak pijaństwo nałóg
Autor: ROMAN ODINTSOV/pexels.com

„Trzeba być samemu przekonanym w trosce o wychowanie trzeźwościowe każdego pokolenia” – mówił w Górsku bp Krzysztof Włodarczyk. Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki było miejscem Diecezjalnego Kongresu „Ku trzeźwości Narodu”.

Jednym z prelegentów wydarzenia był prof. Krzysztof Wojcieszek, który skupił się na wpływie reklamy i dostępności napojów alkoholowych na rozwój plagi alkoholizmu. Na początku postawił on pytanie: czym jest grzech pijaństwa? Zauważył, że „w ujęciu teologii moralnej to świadomy i dobrowolny brak umiaru w używaniu etanolu, skutkujący paraliżem rozumności człowieka”.

Według głównego autora Narodowego Programu Trzeźwości, trzeba się interesować nie tylko ciężkim, widocznym uzależnieniem, ale tym, co do niego prowadzi. – Jesteśmy zahipnotyzowani zagadnieniem uzależnienia. Jednak głównym źródłem problemów alkoholowych i szkód jest nadużywanie, o którym zbyt mało wiemy – dodał prof. Wojcieszek. - Na czym polega siła alkoholu? Zmienia wszystkie tory neurochemiczne jako naturalny detergent, działa relaksująco, poprawia nastrój, dostarcza przyjemności, euforyzuje, jest wyjątkowo łatwo dostępny i tani. Reklama znacznie podnosi dostępność kulturową etanolu, wprowadza wiele mistyfikacji na temat skutków jego działania, zwiększa pozytywne oczekiwania młodych. Także wiele badań wykazuje zwiększenie spożycia przez młodzież w wyniku percepcji reklamy - zauważył profesor.

Zwieńczeniem kongresu była msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku, której przewodniczył biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. – Kiedy kierujemy się Bożą mądrością, jesteśmy posłuszni Bożemu prawu, stajemy się dla innych świadkami. Jesteśmy tymi, którzy wnoszą w codzienność światło. Jesteśmy być może jedyną Biblią, Ewangelią, którą przez spotkanie z nami, ktoś przeczyta – mówił bp, nawiązując do sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, inspiratora i założyciela Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. – Ta krucjata jest wartością, ponieważ uczy mnie postawy wolności. Jestem wewnętrznie wolny od czegoś i dla sprawy – mówił.

Cytując sługę Bożego, bp Włodarczyk przypomniał, że ks. Blachnicki bardzo mocno podkreślał wartość katechumenatu rodzinnego. – Rodzice są pierwszymi katechistami, wychowawcami w wierze. Tymi, którzy wprowadzają w życie społeczne – powiedział członek Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych i delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie.

Źródło: KAI