Dom Samotnej Matki w Krakowie otrzymał imię kard. Karola Wojtyły

2022-05-27 8:44
Dom Samotnej Matki w Krakowie
Autor: Archidiecezja Krakowska/Flickr

W Dniu Matki abp Marek Jędraszewski nadał imię kard. Karola Wojtyły Domowi Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie. Przez 50 lat w placówce opiekę i dach nad głową znalazło 1570 kobiet i urodziło się 1155 dzieci.

Budynek przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie został zakupiony przed 50 laty przez kard. Karola Wojtyłę, ówczesnego metropolitę krakowskiego. – Od samego początku był miejscem schronienia dla samotnych matek oczekujących narodzin dziecka, bądź mam z małym dzieckiem, które z różnych powodów znalazły się na ulicy. Od tamtego momentu w domu samotnej matki, w którym od samego początku posługiwały siostry nazaretanki, opiekę i dach nad głową znalazło 1570 kobiet i urodziło się 1155 dzieci. W 2005 r. otworzono Okno Życia, w którym przyjęliśmy 24 dzieci – mówił dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin ks. Paweł Gałuszka.

– Ten wyjątkowy dla każdego z nas dzień, jakim jest Dzień Matki, staje się momentem, by to dzieło na nowo zawierzyć Panu Bogu i oddać pod szczególną opiekę św. Jana Pawła II – papieża rodzin, w tym domu żywo wspominanego jako kard. Karola Wojtyłę – dodał ks. Gałuszka.

Abp Marek Jędraszewski wyraził radość z obecności domu przy Przybyszewskiego akurat w tym szczególnym dniu, jakim jest Dzień Matki. Zauważył, że dziecko, które jest owocem życia matki, jej miłości, będzie w tym domu wspomagane w jego rozwoju, żeby było także coraz większym szczęściem i radością dla matki, która dała mu życie.

Metropolita podziękował wszystkim zaangażowanym w remont domu – premierowi i marszałkowi województwa małopolskiego. Zwrócił uwagę, że obecni na uroczystości samorządowcy pokazują, jak ważne dla życia Krakowa i Małopolski jest to miejsce. Siostrom nazaretankom, które posługują w domu przy Przybyszewskiego, arcybiskup podziękował za „dzieło budowania nowego świata, prawdziwie ludzkiego, przenikniętego miłością”.

Metropolita wyraził też radość, że w ostatnich tygodniach schronienie w domu przy Przybyszewskiego znalazły także kobiety i dzieci z Ukrainy.

Źródło: Archidiecezja Krakowska