Droga Krzyżowa w Watykanie: krzyż będą razem niosły rodziny rosyjska i ukraińska

2022-04-11 18:26
Wojna na Ukrainie. Watykan wchodzi do gry. Jest ważne oświadczenie
Autor: JerOme82 / CC0 / pixabay.com Wojna na Ukrainie. Watykan wchodzi do gry. Jest ważne oświadczenie

W tym roku Stolica Apostolska powierzyła przygotowanie medytacji i niesienie krzyża podczas nabożeństwa wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum- rodzinom. Przy XIII stacji krzyż będą niosły wspólnie ukraińska i rosyjska.

Rodziny zaproszone do niesienia krzyża w procesji pomiędzy poszczególnymi stacjami podczas tegorocznej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum, reprezentują różne środowiska i wyzwania związane z życiem rodzinnym. Są wśród nich m.in. rodzina migrantów, rodzina, która utraciła dziecko, młodzi małżonkowie, małżeństwo dziadków, rodzina adopcyjna i wdowa z dziećmi.

Szczególną wymowę ma jednak grupa osób, która stanie pod krzyżem przy XIII stacji: będą to dwie rodziny: ukraińska i rosyjska. Z kolei treść medytacji przy kolejnych stacjach, nawiązywać będzie do doświadczeń bliskich każdej z nich i podobnym, dzielącym ich los. Medytacja przy XIII stacji będzie więc dotyczyć doświadczenia wojny przeżywanego z punktu widzenia ukraińskiej rodziny, której - jak usłyszymy w rozważaniach - "kraj stał się spowity ciemnością, niczym Golgota".

Sam pomysł powierzenia rodzinom przygotowania wielkopiątkowego nabożeństwa i udziału w nim nawiązuje do ogłoszonego przez Ojca Świętego Roku Rodziny "Amoris Laetitia"- to z okazji 5. rocznicy opublikowania adhortacji pod tym samym tytułem. Jego obchody zakończą się podczas tegorocznego Światowego Spotkania Rodzin.

Z kolei samo nabożeństwo Drogi Krzyżowej, któremu przewodniczy Ojciec Święty, powraca do rzymskiego Koloseum po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Wierni będą mogli w nim uczestniczyć bez konieczności posiadania specjalnych darmowych wejściówek.

Źródło:ekai