„Dzień dziś wesoły”- to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli

2022-01-02 17:52
Orszak Trzech Króli
Autor: orszak.org

6 stycznia w Warszawie i wielu innych miejscowościach w Polsce przejdą Orszaki Trzech Króli. Z powodu pandemii świętowanie będzie nieco skromniejsze, odbędzie się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu.

Staramy się, mimo trudnej sytuacji epidemicznej, przeżyć uroczystość Epifanii, jako radosny moment Objawienia Pańskiego, w którym Jezus pragnie ukazać się każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, koloru skóry, pozycji społecznej czy zaangażowania duchowego - podkreślają organizatorzy Orszaku.

W tym roku jego tematem jest świętowanie. Uczestnicy uroczystego pochodu są zachęcani do podjęcia refleksji nad dobrym przygotowaniem i głębokim przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia, czego konsekwencją jest radość w ludzkich sercach. Scenariusz tegorocznego Orszaku ma pokazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty i treści, które ze sobą niosą, radość, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. „Dzień dziś wesoły!”- śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością - tłumaczą organizatorzy.

Orszak Trzech Króli w Warszawie poprzedzi powitanie monarchów na Placu Zamkowym, taniec Smoka i taniec Aniołów. Rozpocznie się o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz, a następnie przy śpiewie kolędy „Mędrcy świata”, Trzej Królowie dosiądą swoich wielbłądów, aby przemierzając Krakowskie Przedmieście dotrzeć do stajenki na Placu Piłsudskiego. Tam dojdzie do uroczystego pokłonu Trzech Króli. Na czele Orszaku wyruszy Gwiazda, a za nią grupa małych pastuszków. Królom w drodze będą towarzyszyć rycerze i dwórki, wcieli się w nich młodzież z warszawskich szkół. Orszak zakończy się wspólnym polonezem do melodii kolędy „Bóg się rodzi”. W tym roku w postacie Świętej Rodziny wcielą się Aleksandra i Jakub Siekierzyńscy oraz ich roczny syn Stefan.

Tegoroczny orszak będzie można śledzić w internecie na stronie orszak.org. Podczas transmisji z Placów Zamkowego i Piłsudskiego, będzie też można obejrzeć reportaże o przygotowaniach oraz felietony nawiązujące do tegorocznego tematu uroczystego pochodu. Podczas streamingu będzie też można zobaczyć tradycyjne sceny orszakowe przygotowane przez młodzież z warszawskich szkół. 6 stycznia rodziny z dziećmi mogą się wybrać na Warszawski Spacer Orszakowy – Grę Miejską.

Inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie i na innych kontynentach, jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”. Przez cały rok pracuje również nad innymi projektami, które wspierają działania kulturalne. Zachęca do twórczego spędzania czasu poprzez wartościowe konkursy. I. Patronuje wielu akcjom i inicjatywom, jak na przykład Towarzystwa Rycerskie. Fundacja stara się propagować wolontariat oraz działalność charytatywną. Podczas Orszaku prowadzone są kwesty, a datki trafiają do potrzebujących, w tym m.in. do zdolnej młodzieży i dzieci z biednych rodzin. W wielu miejscowościach Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Źródło:ekai