Dziennikarska nagroda "ślad" im. bp Jana Chrapka dla Pauliny Guzik

2021-10-06 10:56
Paulina Guzik
Autor: pixabay

Tegoroczna laureatka jest dziennikarką Redakcji Katolickiej TVP, prowadzi autorski program „Między Ziemią a Niebem", współpracuje z portalami katolickimi. Nagrodę specjalną „Diamentowy Ślad” otrzymał publicysta i ekumenista Jan Turnau. Uroczystość wręczenia odbyła się 5 października 2021 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Paulina Guzik została wyróżniona „za wielostronne i rzetelne ukazywanie w mediach polskich i zagranicznych życia Kościoła w Polsce, w tym podejmowanie tematów trudnych i bolesnych, a także zaangażowanie na polu edukacyjnym i naukowym”. Jan Turnau otrzymał nagrodę „za całokształt pracy dziennikarskiej i zaangażowanie społeczne w duchu dialogu religijnego i ekumenicznego oraz wieloletnią działalność w mediach”.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji napłynęły z kilkudziesięciu redakcji. W czerwcu Kapituła wybrała trójkę finalistów. Oprócz Pauliny Guzik w gronie nominowanych byli też: Monika Białkowska, dziennikarka „Przewodnika Katolickiego", autorka programu internetowego „Reportaż z wycinków świata", doktor teologii fundamentalnej, oraz Sebastian Duda, doktor teologii, publicysta i autor książek, redaktor kwartalnika „Więź”, współpracownik „Ale Historia!".

Nagroda Dziennikarska „Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest za działalność w mediach, która w wybitny sposób przyczyniła się do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu. Pomysłodawcą był biskup Jan Chrapek – przyjaciel dziennikarzy, medioznawca, orędownik otwarcia Kościoła na środki społecznego przekazu.

Nagroda przyznawana jest od 2002 r. Laureatami byli m.in. Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Jan Kaczkowski i Brygida Grysiak.

Zwycięzca otrzymuje statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły. Rzeźba, która przedstawia dwie otwarte dłonie, utrwalone w geście zbliżenia, symbolizuje gotowość do niesienia pomocy bliźniemu i otwartość na dialog.

Źródło:ekai