Dziś, 12 lutego, w polskich kościołach zbiórka na rzecz poszkodowanych w Turcji i Syrii

2023-02-12 14:25
Zbiórka trzęsienie
Autor: Caritas Polska

Po tragicznym trzęsieniu ziemi, tysiące osób straciło dach nad głową. Pilnie potrzebują schronienia i żywności. Zniszczenia i potrzeby są ogromne, dlatego trwają zbiórki na rzecz poszkodowanych, w które włączają się również polskie parafie.

W niedzielę Kościół katolicki w Polsce modli się w intencji ofiar. Po mszach św. w większości diecezji w kraju odbywa się zbiórka do puszek, organizowana przez Caritas Polska. Organizacja przekazała już pierwszą transzę w wysokości 100 tys. dolarów. Część pieniędzy poszła m.in. 1200 materaców.

Schronienie i żywność – tego teraz potrzebują najbardziej mieszkańcy terenów dotkniętych trzęsieniem ziemi. W miejscach, gdzie skala zniszczeń jest największa, brakuje miejsc, w których ludzie mogliby się schronić. Sytuację pogarszają niskie temperatury oraz padający deszcz i śnieg. Z powodu traumatycznych przeżyć ludzie potrzebują również pomocy psychologicznej. Spaliśmy, kiedy zaczęliśmy odczuwać wstrząsy. Słyszeliśmy odgłosy pękania murów i rozbijanych przedmiotów – mówi Jorgina Koja Makhoul z Aleppo. Gdy się uspokoiło, wybiegliśmy na zewnątrz w piżamach, boso. Wszyscy biegali i krzyczeli, a wtedy nadszedł trzeci wstrząs wtórny. Staliśmy na ulicy w deszczu i przenikliwym chłodzie. Mój synek próbuje zasnąć, ale budzi się i mówi, że boi się pękających i walących się ścian. Wstrząsy mogą się powtarzać. To spędza wielu ludziom sen z powiek. Niektórzy przeżywają załamanie nerwowe. Jest tu taka młoda dziewczyna, która cały czas histerycznie płacze… – mówi Jorgina.

W niedzielę, 12 lutego, wierni w kościołach modlą się również w intencji ofiar. „Wobec ogromu cierpienia, jakie spowodowało trzęsienie ziemi na terenie Turcji i Syrii, apeluję do wszystkich biskupów, księży, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich w Polsce o modlitwę za ofiary i poszkodowanych w tym kataklizmie” – zaapelował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

Poszkodowanym można też pomóc:

wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Źródło: KAI/Stacja7, Caritas