Dziś Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

2025-04-29 13:44
Dzień Męczeństwa Duchowieństwa
Autor: BP KEP

We wtorek, 29 kwietnia przypada 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau oraz Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Ogólnopolskie obchody tego dnia odbędą się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau, 29 kwietnia, obchodzony jest co roku ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. chodzi o upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. Doroczne obchody odbywają się w Kaliszu i są kontynuacją corocznego dziękczynienia księży-więźniów Dachau za wyzwolenie obozu w 1945 roku. W obawie przed jego likwidacją, zawierzyli się św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu. 

W tym roku Eucharystii w Narodowym Sanktuarium przewodniczył i homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita gdański. To czas dziękczynnej modlitwy za kapłanów, którzy ponieśli męczeńską śmierć w miejscach zagłady podczas drugiej wojny światowej.

Polsko-niemieckie obchody 80. rocznicy wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego w Dachau odbyły się na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau w sobotę, 26 kwietnia, z udziałem przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski i Konferencji Episkopatu Niemiec. Mszy św. na terenie obozu przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski a Słowo Boże wygłosił bp Michael Gerber, biskup Fuldy, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec. W tym dniu miała też miejsce pielgrzymka polskich katolików do Dachau, której organizatorem była Polska Misja Katolicka w Niemczech.  

Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich 1773 pochodziło z Polski. 868 duchownych zostało zamęczonych w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.

Źródło: BP KEP