Dziś etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-04-18 8:15
Tydzień Biblijny
Autor: Archidiecezja Warszawska

W całej Polsce odbędzie się dziś etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Przedstawiciele ponad 1,2 tys. szkół średnich napiszą test sprawdzający znajomość Dziejów Apostolskich i Księgi Sędziów.

Organizatorzy podkreślają, że chcą by ten etap, wpisany w trwający Tydzień Biblijny, był prawdziwym świętem Słowa Bożego.

W etapie diecezjalnym wezmą udział najlepsi uczniowie wyłonieni z etapu szkolnego. Patronaty nad tym wydarzeniem niemal we wszystkich diecezjach objęli biskupi miejsca. Oni też  przewodniczyć będą Mszom św. lub nabożeństwom Słowa Bożego celebrowanym w ramach spotkania młodych.

Obok wspólnej modlitwy, na program etapu diecezjalnego składają się też spotkania ze specjalnymi gośćmi, koncerty, filmy, zwiedzanie wyjątkowych miejsc, ale nade wszystko stworzenie płaszczyzny spotkania młodych z młodymi.

– Kiedy czyta się Biblię, to nie są zwykłe historyczne treści, to nie jest tak jak przy każdej innej lekturze. Czytanie Pisma św. pozwala wczuć się w sytuację pierwszych chrześcijan i zobaczyć jak wymagającym było dla nich życie zgodnie z wolą Boga. W dzisiejszych czasach niestety często wiara staje się czymś, przez co ludzie są wyśmiewani, dlatego muszą wykazać się odwagą. Często już samo uczęszczanie na lekcje religii staje się powodem do odrzucenia przez grupę – mówił ubiegłoroczny finalista z diec. gliwickiej Adam Sachanek.– Gdy modlę się Biblią czuję, że żyję – wyznał Filip Wosiński z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie.

– Konkurs Biblijny jest dla nas okazją do pogłębienia wiary i wiedzy – mówili ubiegłoroczni uczestnicy. – Bardzo lubię czytać Pismo św., czytam je nieustannie ze względu na wartości moralne, jakie kryje, ale także, by lepiej poznać historię zbawienia – wyjaśniał Mateusz Bułacz z IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Weronika Wtorkowska z I LO w Radomsku powiedziała, że konkurs sprawił, że systematycznie zaczęła czytać Biblię, bardzo jej się to spodobało, a w Piśmie św. odkryła miłość Boga.

Źródło: ekai