Dziś przypada Dzień Dziecka Utraconego

2021-10-15 11:46

Wskazówki jak rozmawiać z rodzicami i pomóc im przeżyć żałobę, teksty modlitw, pieśni liturgiczne związane z pogrzebem nienarodzonych- to wszystko można znaleźć w „Kompendium pastoralnym o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie”. Powstało dzięki staraniom Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP.

W wielu rodzinach i parafiach co roku doświadczamy wielkiego bólu związanego z utratą dziecka, które jest jeszcze pod sercem matki – mówi dyrektor Ośrodka ks. Przemysław Drąg. I dodaje- ten dramat dotyka nie tylko rodziców, ale też najbliższą rodzinę. Często nie wiemy co powiedzieć matce, która straciła dziecko, nie wiemy do kogo skierować zbolałych rodziców w sprawach formalnych. Duchowny podkreśla, że nie można przejść obojętnie wobec tak wielkiego bólu i poczucia straty. Mamy obowiązek zatroszczyć się o wszystkich, których dotyka ta tragedia” – podkreśla.

Kompendium określa m.in. warunki kościelnego pogrzebu i sposobów jego celebracji. Także chrześcijańskiego przeżywania w rodzinach i wspólnocie parafialnej żałoby po niezawinionej przez rodziców śmierci w okresie prenatalnym nieochrzczonego dziecka. Jest tam również informator pastoralno-liturgiczny, w którym zamieszczono dokumentację konieczną do zorganizowania pogrzebu. Dowiemy się z niego jak zorganizować pochówek w przypadku, gdy ustalono płeć dziecka albo gdy jej nie zidentyfikowano.

Znajdziemy też teksty liturgiczne, składające się na trzy możliwe formy sprawowania kościelnego pogrzebu dziecka nieochrzczonego, formularz mszalny, prefacje mszalne o zmarłych, czytania biblijne, psalmy responsoryjne, aklamacje przed Ewangelią, propozycje modlitwy wiernych i pieśni podczas Mszy pogrzebowej. Są też propozycje nabożeństw z udziałem rodziców w żałobie, w tym również na Dzień Dziecka Utraconego.

Kompendium kończą dwa dokumenty- Międzynarodowej Komisji Teologicznej i Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, które mówią o zbawieniu dzieci zmarłych bez chrztu. Słowo wstępu napisał bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Publikację dostaniemy w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, Diecezjalnych Wydziałach Duszpasterstwa Rodzin i w Krajowym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin KEP.

Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. Statystyki wskazują, że około 10–15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży.

Miejsca, gdzie można uzyskać pomoc:

https://www.poronienie.pl/

http://www.dlaczego.org.pl/

http://www.stratadziecka.pl/

Źródło:ekai