Dziś XVII Święto Dziękczynienia

2024-06-02 11:40
Święto Dziękczynienia
Autor: BP KEP

Tegoroczne Święto Dziękczynienia, z udziałem Episkopatu Polski, odbywa się pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Głównym punktem obchodów będzie Msza Święta o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia.

W Święto Dziękczynienia ulicami Warszawy już po raz siedemnasty setki osób przeszły w pielgrzymce dziękczynnej do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie w południe zostanie odprawiona Msza Święta. Tym razem do Wilanowa niesione są relikwie patronki Polski św. Jadwigi – królowej Polski, która zasłynęła głęboką pobożnością i troską o potrzebujących. Tegoroczne Święto Dziękczynienia będzie okazją do uczczenia 650. rocznicy urodzin królowej Jadwigi, ale także 25. rocznicy beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego oraz 40. rocznicy śmierci bł. Jerzego Popiełuszki, których relikwie od ponad 10 lat odbierają już cześć w wilanowskim Sanktuarium. 

Procesja z relikwiami św. Jadwigi wyruszyła o godz. 8.00 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i przeszła Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej, mijając m.in. kościół Sióstr Wizytek, kościół św. Aleksandra i Belweder. Około godz. 11.00, przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii przy ul. Króla Jana III Sobieskiego 15, uformowała się uroczysta procesja z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski, Kapituł i zaproszonych gości. W tym miejscu do feretronu z wizerunkiem św. Jadwigi dołączyły relikwie czczonych w Świątyni Opatrzności Bożej polskich świętych i błogosławionych. Aleją Rzeczypospolitej przedstawiciele miast papieskich, biskupi i wierni wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Policji, góralami, Kaszubami i pielgrzymami z całej Polski dotrą z 22 relikwiarzami i portretami świętych do Świątyni Opatrzności Bożej.

W południe metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś przewodniczyć będzie tam Mszy św., podczas której zostanie odmówiony Akt Dziękczynienia i Zawierzenia, na znak wdzięczność za wszelkie łaski i opiekę Opatrzności Bożej. Przy ołtarzu głównym zostaną złożone intencje darczyńców, nadsyłane na ten dzień.

Po Mszy Świętej przed Świątynią zaplanowano m.in.: koncerty, Ruchomy Teatr XXI Wieku dla Dzieci oraz specjalnie przygotowane na to wydarzenie Miasteczko dla Dzieci z grą rodzinną „Okulary wiary”. Na pl. Piłsudskiego stanęła wystawa plenerowa poświęcona pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. IPN przygotował też wystawę plenerową poświęconą bł. Jerzemu Popiełuszce.

Po południu, o godz. 15.00, zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego, a do nieba zostaną wypuszczone baloniki z hasłem „Dziękuję”. Natomiast o godz. 17.30 rodziny i pielgrzymi z całej Polski wezmą udział w przedsięwzięciu artystycznym w wykonaniu ICON Orkiestra pod dyrekcją Huberta Kowalskiego, który skomponował kantatę o życiu bł. Edmunda Bojanowskiego. Dzień zakończy iluminacja Świątyni i wspólne śpiewanie „Barki”.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp Kazimierza Nycza. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę czerwca. Jego ideą jest propagowanie wśród Polaków postawy wdzięczności za dobro, jakie otrzymują i aby uczyli się za nie dziękować – zarówno Bogu, jak i sobie nawzajem – jako naród i społeczność, ale także w wymiarze indywidualnym.

Źródło: www.archwwa.pl/ BP KEP