Ekologiczne domy pomogą mieszkańcom Ugandy! Z czego są zbudowane?

2022-05-23 20:10
Ekologiczne domy pomogą mieszkańcom Ugandy! Z czego są zbudowane?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Ekologiczne domy pomogą mieszkańcom Ugandy! Z czego są zbudowane?

Szybkie i tanie w budowie, a jednocześnie przyjazne środowisku! W Ugandzie powstaje projekt, który ma poprawić warunki życia mieszkańców. Na czym polega innowacyjny plan?

- W Ugandzie powstaje osiedle domów, które są szybkie i tanie w budowie, a dodatkowo - przyjazne środowisku. Dom “The Kampala House” powstaje z budulca “EcoBlock” - czyli ekologicznych cegieł złożonych w 90% ze sprasowanej ziemi, a 10 proc. z mieszanki cementu, wapna, piasku i wody. Materiał zapewnia izolację termiczną i akustyczną, a jego produkcja zużywa o 30 proc. mniej CO2 od zwyczajnych cegieł.Dach jest specjalnie przystosowany do montażu paneli słonecznych oraz zbierania deszczówki - dzięki temu mieszkańcy nie będą musieli martwić się o zapas wody w suche dni. Osiedle powstaje w ramach programu zapewnienia mieszkań dla potrzebujących w stolicy kraju – Kampali - informuje Caritas Laudato si zajmujące się promowaniem ekologii.

- Dom składa się z trzech sypialni, dwóch łazienek, salonu, jadalni i kuchni. Powszechnie spotykany w Ugandzie piec opalany drewnem, znajdujący się obok kuchni, umożliwia gotowanie na świeżym powietrzu. Wnętrza domów wykończone zostały w minimalistycznej estetyce. Osiedle takich domków ma zostać zbudowane jeszcze w tym roku - czytamy na whitemad.pl.

Sedno Sprawy - Jacek Sasin