Ewentualne spotkanie papieża z Cyrylem w Czarnogórze? To propozycja jej władz

2022-10-14 19:22
Czarnogóra
Autor: Marcin Konsek/wikimedia commons

Premier Czarnogóry zaproponował, by ten bałkański kraj był miejscem ewentualnego spotkania papieża Franciszka i patriarchy Cyryla. Dritan Abazović ujawnił to po rozmowie z Ojcem Świętym w Watykanie, do jakiej doszło 10 października.

36-letni szef czarnogórskiego rządu powiedział agencji CNA, że zaprosił Franciszka do Czarnogóry, która jest „małym i pokojowym krajem, bez politycznych pretensji”, który „nie ma wielkiej gospodarki w porównaniu z innymi państwami”. Jest to „kraj prawosławny, ale pełen ducha dialogu”. Dlatego mógłby być miejscem spotkania papieża z innymi światowymi przywódcami religijnymi i właśnie tu można by zaaranżować spotkanie z patriarchą moskiewskim Cyrylem.

Już w 2020 roku spodziewano się papieskiej wizyty w Czarnogórze, ale wtedy do niej nie doszło. Spotkanie Franciszka z Cyrylem planowano na 14 czerwca w Jerozolimie, zostało jednak odwołane z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę, popieranej przez patriarchę. Później do spotkania miało dojść we wrześniu w Kazachstanie, ale ostatecznie Cyryl odwołał swój przyjazd.

Większość spośród ponad 620 tys. mieszkańców Czarnogóry wyznaje prawosławie, a katolicy stanowią niewiele ponad 3 proc. ludności. W Barze jest  archidiecezja, a w Kotorze diecezja. W całym kraju pracuje 27 kapłanów.

Źródło: ekai