Fatima: pielgrzymi wracają do Sanktuarium

2022-01-04 11:52
Fatima
Autor: Maksim, Andreas Trepte, János Korom Dr./wikimedia commons

Mimo pandemii koronawirusa, pielgrzymi z całego świata odwiedzają Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej - podaje jego rektorat. I zwraca uwagę, że w 2021 było ich zdecydowanie więcej niż rok wcześniej.

W komunikacie, władze portugalskiego sanktuarium przypomniały, że po naznaczonym restrykcjami sanitarnymi początku minionego roku, kolejne miesiące stały pod znakiem „powrotu pielgrzymów”. Chodziło nie tylko o rodzimych pątników, ale też gości z zagranicy. Tym powrotom w 2021 roku towarzyszyło też przywrócenie w tym miejscu kultu maryjnego wydarzeń kulturalnych, formacyjnych, a także inicjatyw rozwijanych online.

Chociaż w ostatnim komunikacie władze sanktuarium nie podały precyzyjnej liczby pielgrzymów, którzy odwiedzili Fatimę w 2021 roku, z przedstawianych w grudniu informacji wynika, że wśród pątników dominowali obywatele Portugalii. Z kolei najliczniejszą grupę narodowościową w pandemii, stanowili Włosi, Hiszpanie, Polacy oraz Amerykanie.

Jak podaje sanktuarium- o ile w 2020 roku do Fatimy dotarło 1,4 mln pielgrzymów, w 2021 było ich tam już około 2 mln. W latach poprzedzających pandemię COVID-19 do portugalskiego sanktuarium przybywało średnio co roku 6 mln gości.

Źródło:ekai