Festiwal Barok na Spiszu i zwiedzanie kościołów z przewodnikiem

2022-08-17 20:54
Festiwal na Spiszu
Autor: baroknaspiszu.pl

Ideą Festiwalu jest organizacja koncertów muzyki barokowej we wnętrzach kościołów polskiego Spiszu. Tegoroczny potrwa od 19 do 21 sierpnia. Koncerty będą połączone z możliwością zwiedzania świątyń z przewodnikiem.

Ideą powstania Festiwalu jest organizacja koncertów muzyki barokowej we wnętrzach urokliwych kościołów na Spiszu, których wyposażenie w głównej mierze pochodzi z tej epoki. Zapraszani są znakomici artyści, którzy wykonują muzykę dawną na instrumentach z epoki i z użyciem historycznych technik gry czy śpiewu.  Festiwal kładzie szczególny nacisk na prezentację artystów polskich oraz barokowej muzyki polskiej. W tym roku odbędzie się pod hasłem Radość Muzyki- mówi Rafał Monita, dyrektor artystyczny.

X Festiwal Barok rozpocznie się 19 sierpnia w Jurgowie od recitalu światowej sławy wirtuoza lutni, jakim jest Michał Gondko. Będzie to niezwykła podróż do Włoch, Polski, Niemiec, Anglii i Flandrii, a przewodnikami będą zbiory muzyki lutniowej. Z kolei 20 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy wystąpi zespół Scepus Baroque pod dyrekcją klawesynisty Marcina Świątkiewicza z udziałem gwiazdy tego wieczoru – kontratenora Michała Sławeckiego przy współudziale Katarzyny Wiwer – sopran oraz Mariana Magiery, grającego na trąbce barokowej.

W finałowym koncercie 21 sierpnia w kościele św. Kwiryna w Łapszach Niżnych zatytułowanym „Złote jabłko i trzy damy z Ferrary” posłuchać będzie można muzyki przeznaczonej na głosy żeńskie w wykonaniu zespołu Donne Armoniche z towarzyszeniem świetnego klawesynisty Andrzeja Zawiszy.

W poprzednich edycjach odbyły się łącznie 43 koncerty w przestrzeniach sakralnych i zamkowych. W ciągu dziesięciu lat wystąpiły zespoły z kraju i zagranicy, przybyło kilkudziesięciu artystów z różnych stron Polski i Europy, często po raz pierwszy zjawiając się na Spiszu. - Ogromną radość sprawia nam to, że i muzycy, i melomani mieli okazję być razem, grać, muzykować, radować się muzyką właśnie tutaj, w tych zjawiskowych wnętrzach, w takich wspaniałych krajobrazach z widokiem na Pieniny Spiskie, Magurę Spiską, na Tatry - dodaje Rafał Monita.

Źródło:ekai