Franciszek- pierwszy papież w historii, który weźmie udział w szczycie klimatycznym ONZ

2023-11-28 16:43
Papież Franciszek
Autor: pixabay.com

"Będziemy towarzyszyć papieżowi naszymi modlitwami, aby to spotkanie z głowami państw na ważny temat zmian klimatycznych rzeczywiście osiągnęło wszystkie wyznaczone cele" – zapewnił bp Paolo Martinelli, wikariusz apostolski Arabii Południowej. W rozmowie z portalem Vatican News wyraził radość z powodu zbliżającej się podróży papieża do Dubaju. Franciszek ma wygłosić przemówienie na szczycie klimatycznym ONZ Cop28, który oficjalnie rozpocznie się 30 listopada i zakończy 12 grudnia.

Franciszek - który przybędzie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wieczorem 1 grudnia i odleci do Watykanu po południu 3 grudnia - jest pierwszym papieżem w historii, który weźmie udział w szycie COP28 zwołanym przez ONZ, podczas której „wielcy” tej Ziemi podsumują przede wszystkim redukcję gazów cieplarnianych i rozwój odnawialnych źródeł energii. "Uważam za bardzo interesujące, że papież zdecydował się uczestniczyć w tym wydarzeniu w dramatycznym momencie dla losów klimatycznych naszej planety i wyraża całą uwagę i troskę Kościoła", zaznaczył bp Martinelli.

Miejsce, w którym odbędzie się COP28, ma bogate znaczenie, wyjaśnił wikariusz, a papież "wspomniał o nim również w swojej nowej adhortacji apostolskiej o kryzysie klimatycznym „Laudate Deum”: zgromadzenie odbędzie się w jednej z rzeczywistości Zatoki Perskiej, która coraz bardziej odczuwa pilną potrzebę transformacji ekologicznej". Potrzeba zmiany stylu życia, która odbija się również na życiu Kościoła.

Przez lata wszystkie interwencje papieża w obronie i opiece nad "Wspólnym Domem" były skrupulatnie nagłaśniane w całym wikariacie, który ma jurysdykcję nad katolikami  nie tylko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale także w Omanie i Jemenie, z ponad milionem ochrzczonych. "Używamy encykliki `Laudato Si'` w katechezach, które prowadzimy zwłaszcza z młodymi ludźmi, którzy są bardzo wrażliwi na te kwestie, na prawdziwą integralną ekologię" – powiedział bp Martinelli i dodał: „W istocie, głoszenie Ewangelii staje się również odpowiedzialnością za stworzenie".

Chociaż nie będzie to podróż, podczas której papież spotka się z lokalnym Kościołem, bp Martinelli podkreślił, że wszyscy wierni wikariatu są zainteresowani tym niezwykłym wydarzeniem od samego początku. "Ja również napisałem list skierowany do wiernych, w którym podkreśliłem znaczenie udziału Franciszka w Cop28, prosząc wszystkich, aby towarzyszyli obecności papieża swoją osobistą modlitwą" – podsumował wikariusz apostolski Arabii Południowej.

Źródło:ekai